W bagażu mieszkającego w Polsce Wietnamczyka znaleziono fragment rafy koralowej o wadze 9,5 kg oraz cztery mniejsze okazy. Koralowce miały służyć jako wyposażenie domowego akwarium. Okazy zostały zatrzymane do sprawy karnej. O wymiarze kary dla podróżnego zadecyduje sąd, ale zgodnie z prawem może grozić mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Czytaj także: Niedziele handlowe 2019. W te dni sklepy będą otwarte [KALENDARZ]
Niedawno doszło do podobnego zdarzenia. Małżeństwo wracające z Malediwów przywiozło do Polski trzy koralowce. Miały być pamiątką z podróży
i prawdopodobnie zostały zakupione legalnie.
Czytaj także: Święto Chrztu Polski - nowe święto państwowe 14 kwietnia. To dzień wolny od pracy?
Wszystkie zatrzymane okazy trafiły do magazyny mazowieckiej służby celno-skarbowej, ponieważ były to tzw. koralowce przyżyciowe, czyli żywa rafa koralowa.
Przewóz koralowców
Rafa koralowa należy do świata zwierząt. Jest żywym organizmem objętym ochroną na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także konwencją waszyngtońską CITES. Do legalnego przewozu rafy koralowej na obszar Unii Europejskiej konieczne jest zezwolenie eksportowe z kraju wywozu oraz zezwolenie importowe. Konieczne jest także zgłoszenie faktu służbie celno-skarbowej. Przewóz rafy koralowej bez odpowiednich dokumentów jest zabroniony.