Trzy wieżowce znikną z centrum Warszawy? Zapadła decyzja o wyburzeniu. To bardziej opłacalne

i

Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Trzy wieżowce znikną z centrum Warszawy? Zapadła decyzja o wyburzeniu. "To bardziej opłacalne"

WARSZAWA STRACI WIEŻOWCE?

Wieżowce w centrum Warszawy zostaną zburzone. Decyzja już zapadła. Które wysokościowce znikną?

2025-01-10 13:37

W 2025 roku rozpocznie się rozbiórka wieżowca zlokalizowanego przy rondzie ONZ w Warszawie. Ilmet powstał w latach 1995-1997 i zdążył wpisać się w panoramę stolicy. Wkrótce na jego miejscu stanie nowy wieżowiec - mierzący zawrotne 188 metrów Warsaw One. Jednocześnie ważą się losy dwóch innych "przestarzałych" drapaczy chmur. Czy nie wystarczyłby remont?

Warszawa. Wieżowiec Ilmet zniknie z ronda ONZ

Budowa 83-metrowego wieżowca Ilmet zlokalizowanego przy rondzie ONZ została zakończona w 1997 roku. Pierwsze plany dotyczące rozbiórki budynku i wybudowania na jego miejscu 188-metrowego wieżowca Warsaw One pojawiły się już w 2011 roku, jednak zostały pokrzyżowane przez kryzys gospodarczy. W 2016 roku drapacz chmur kupiła spółka Skanska, która podtrzymała projekt.

W 2021 roku rozpoczęły się pierwsze wyburzenia wnętrza biurowca, jednak prace wstrzymano w związku z kryzysem uchodźczym. W budynku powstał Ośrodek Wsparcia Uchodźców Rondo ONZ.

– Analizowaliśmy, czy możemy zostawić Ilmet w dotychczasowym kształcie, jednak efektywność powierzchni i aspekty techniczne, chociażby wysokości stropów czy wytrzymałość konstrukcji, na to nie pozwoliły. A plany pozwalają na nowy budynek o wysokości do 200 m – mówiła w 2023 roku Katarzyna Zawodna-Bijoch, regionalna szefowa spółki biurowej Skanska. Obecnie wieloletnie perypetie zmierzają ku końcowi. Rozbiórkę zaplanowano na 2025 rok. A kiedy dokładnie? Na razie nie wiadomo.

- W Ilmecie nadal działa punkt pobytowy dla uchodźców. Póki funkcjonuje, nie rozpoczniemy procesu wyburzenia. Jeśli chodzi o wieżowiec, który powstanie w jego miejscu, to nadal trwają pracę nad finalnym projektem - mówi "Super Expressowi" Piotr Srokosz, dyrektor projektu w Skanska Commercial Development Europe.

Czytaj dalej pod materiałem wideo.

Nie dał się miejskim molochom. Mieszka w domku pośród wieżowców w samym centrum Warszawy

Wyburzą kolejne dwa wieżowce? Ważą się losy PZU Tower i Pekao Tower

Wieżowiec PZU zlokalizowany przy ul. Grzybowskiej również może czekać rozbiórka. Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU jest w trakcie rozmów z miastem o możliwości wybudowania w tym samym miejscu innego giganta. Wniosek jest rozpatrywany.

Pekao Tower znany również jako Gmach im. dr. Mariana Kantona jest najstarszym z wymienionych wieżowców. Bank Pekao S.A. w br. zamierza sprzedać. Obecnie mierzy 85 metrów. Portal nowawarszawa.pl spekuluje, że ze względu na nie najlepszy stan techniczny nowy właściciel będzie miał możliwość zastąpienia go innym budynkiem o wys. do 95 metrów.

Czy wyburzanie starych wieżowców jest konieczne? Nie wystarczy remont?

"Inwestorzy coraz częściej będą sięgać po zabudowane działki i podejmować się nieco trudniejszych inwestycji, związanych z wyburzeniami lub przekształceniem obiektów w inne funkcje, pod warunkiem, że przyniosą oczekiwany zysk. Mówimy tu raczej o wyburzeniach zabudowań, o ile nie będzie chodziło o zabytki, ponieważ przebudowa biurowca czy centrum handlowego w celu nadania mu nowej funkcji jest często nieopłacalna" - tłumaczył w analizie Piotr Szymoński, dyrektor w Walter Herz.

Sonda
Czy w Warszawie potrzebne są kolejne wieżowce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki