Naczynia z epoki brązu w mieszkaniu na Wilanowie

i

Autor: materiały prasowe policji Naczynia z epoki brązu w mieszkaniu na Wilanowie

Wilanów: Przez 15 lat stały na ich półce. Archeolog zamarł

2018-04-06 11:01

Policjanci zabezpieczyli niezwykle ważne dla dziedzictwa narodowego naczynia pochodzące z epoki brązu. Przedmioty stanowiły element kultury łużyckiej sprzed około 3000 lat. Ich posiadacze nie byli świadomi wartości muzealnej naczyń, które otrzymali 15 lat temu od swojego nieżyjącego już znajomego. Funkcjonariusze zostali powiadomieni o sprawie przez archeologa, który, czytając magazyn poświęcony projektowaniu wnętrz, zauważył naczynia na zdjęciu opublikowanym przez mieszkankę warszawskiego Wilanowa.  

Na zamieszczonym w piśmie zdjęciu pokoju widoczne były bardzo stare gliniane naczynia stojące na półce. Fotografia została opatrzona nazwiskiem autorki oraz informacją o dzielnicy, którą zamieszkuje. Archeolog o swoich spostrzeżeniach powiadomił mailowo stołecznych policjantów, a ci funkcjonariuszy z Wilanowa.

W trakcie czynności kryminalni ustalili, kim jest kobieta, której artykuł został opublikowany w magazynie. Weszli też w kontakt w pracownikami Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy wstępnie potwierdzili, że przedmioty mogą pochodzić sprzed kilku tysięcy lat. Mając uzasadnione podejrzenie o naruszeniu przypisów ustawy o ochronie zabytków, funkcjonariusze wspólnie z policyjnym technikiem kryminalistyki i ekspertem odwiedzili właścicieli naczyń.

CZYTAJ TEŻ: Park Kulturowy w centrum Warszawy ochroni zabytki?

Oględziny przeprowadzone przez pracownika instytutu wstępnie potwierdziły, że przedmioty stanowią elementy kultury łużyckiej występującej głównie na ziemiach polskich w czasach środkowej i młodszej epoki brązu. Urna, czerpak oraz dwa inne naczynia są autentyczne i pochodzą prawdopodobnie sprzed około 3000 lat. Osoby prywatne nie mogą wchodzić w ich posiadanie, gdyż stanowią one własność Skarbu Państwa. Obecni właściciele zabytków tłumaczyli, że nic nie wiedzieli o pochodzeniu przedmiotów ani o tym, że stanowią one wartość muzealną. Wyjaśnili, że około 15 lat temu dostali je w prezencie od swojego nieżyjącego już znajomego.

Policjanci zabezpieczyli naczynia i przewieźli do komisariatu policji, gdzie zostaną poddane szczegółowej ekspertyzie przez biegłego archeologa. W zależności od jego opinii, po uzgodnieniu z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, zabezpieczone rzeczy zostaną przekazane do wskazanego muzeum.

CZYTAJ TEŻ: W metrze powstanie galeria zabytków? Odkrycia archeologiczne na każdej stacji [AUDIO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki