Wilcza wataha złapana na monitoringu. Groźne bestie coraz bliżej miejskich zabudowań. „Zabezpieczcie zwierzęta”

i

Autor: PEXELS.COM Wilcza wataha złapana na monitoringu. Groźne bestie coraz bliżej miejskich zabudowań. „Zabezpieczcie zwierzęta”

UWAŻAJCIE NA SIEBIE

Wilcza wataha złapana na monitoringu. Groźne bestie coraz bliżej miejskich zabudowań. „Zabezpieczcie zwierzęta”

2023-11-24 18:33

To nie pierwszy raz kiedy wilki zbliżają się do miejskich zabudowań. Takich sytuacji w całym województwie mazowieckim jest wiele. W ostatnim czasie Nadleśnictwo Kozienice udostępniło w mediach społecznościowych kilka stopklatek z ich kamer monitoringu mobilnego. Urządzenia zarejestrowały wiele ciekawych ujęć!

Wilki zbliżają się do miast. Nadleśnictwo apeluje: „zabezpieczcie zwierzęta”

Wilki zachowują się coraz śmielej i podchodzą coraz bliżej większych zabudowań. Mieszkańcy Pionek od dawna słyszeli ich wycie i widzieli tropy pozostawione w lesie. Teraz, niecałe 500 metrów od granic miasta leżącego w niedalekim sąsiedztwie Radomia, w lesie, ustawiono kamerę monitoringu mobilnego Nadleśnictwa Kozienice. Jak się okazało, miejsce, w którym stanęła, było idealne. Urządzenie zarejestrowało miejscową wilczą watahę przemieszczającą się leśnymi dróżkami.

Można przypuszczać, że z upływem czasu wilki mogą coraz częściej zbliżać się do siedzib ludzkich. Apelujemy zatem o zabezpieczenie zwierząt gospodarskich, w tym psów i kotów, które mogą być potencjalnymi ofiarami drapieżników – poinformowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Nadleśnictwa Kozienice.

Jak reagować, kiedy spotka się wilka na swojej drodze?

Na stronie Lasów Państwowych znajduje się krótki „poradnik”, w jaki sposób powinniśmy reagować, kiedy faktycznie na swojej drodze spotkamy wilka.

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
  • Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Sonda
Czy boisz się wilków?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki