Most pontonowy na Wiśle zdemontowany. Ścieki znów wpadają do rzeki

i

Autor: PAP/Tomasz Gzell Most pontonowy na Wiśle zdemontowany. Ścieki znów wpadają do rzeki

Awaria Czajki. Ratusz przekazał szokującą wiadomość. Wisła uwolniona od ŚCIEKÓW

2020-12-14 12:13

Awaria Czajki. Ratusz ma wreszcie dobre wieści w serialu ze ściekami w roli głównej! - Przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym został przełączony do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego - poinformowała rzecznik warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. To oznacza, że Wisła została uwolniona od ścieków, a tymczasowy rurociąg przestał pełnić swoją funkcję.

Awaria Czajki. Kolektor jak zbawienie!

Od ponad roku warszawskie ścieki na przemian trafiają do oczyszczalni Czajka i do Wisły, bo rurociąg się psuł. Wreszcie - miejmy nadzieję - następuje początek końca kłopotów władz Warszawy ze szlamem. - Przepływ ścieków z tymczasowego układu przesyłowego ułożonego na moście pontonowym został przełączony do nowego, wydrążonego pod Wisłą rurociągu alternatywnego - poinformowała rzecznik warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. 

Prace trwały ponad miesiąc, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W ciągu 34 dni wykonane zostało 792 m przewiertu i ułożony w nim rurociąg stalowy o średnicy 1,2 m, który przechodzi od 7 do 8 m pod dnem rzeki.Roboty prowadzone były na dwóch placach budowy. Po stronie ul. Świderskiej i ul. Farysa pracowało każdej doby średnio prawie 100 osób. Wykorzystano 500 ton ciężkiego sprzętu i materiałów. Zrealizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pierwszy etap inwestycji to najdłuższy przewiert w technologii direct pipe w Polsce. Zdolność do przesyłu ścieków tak wybudowanego rurociągu jest porównywalna z obecnie ułożonymi dwoma rurociągami na moście pontonowym.

A było bardzo groźnie!:

Awaria Czajki. Przetarg na ciąg dalszy rur

MPWiK ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie drugiej nitki alternatywnego układu przesyłowego – podobnie jak pierwsza, będzie ona budowana pod dnem Wisły metodą bezwykopową. Termin otwarcia ofert został zaplanowany na 23 grudnia. Ułożony pod dnem rzeki rurociąg zostanie połączony z infrastrukturą kanalizacyjną: po lewej stronie rzeki – z zakładem Farysa, a po prawej – z zakładem Świderska.

Ta inwestycja zamknie pierwszą fazę budowy nowego układu do przesyłu ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”, który został zapowiedziany przez władze stolicy w 2019 roku. W drugiej fazie spółka wybuduje nowe rurociągi, łączące obie nitki zlokalizowane pod dnem Wisły wraz z niezbędnymi obiektami towarzyszącymi takimi jak komory technologiczne. Na to zadanie postępowanie zostanie ogłoszone w I połowie 2021 r.

ZOBACZ NA NAGRANIU JAK WYGLĄDAŁA BUDOWA MOSTU PONTONOWEGO PRZEZ WISŁĘ: 

Budowa mostu pontonowego na Wiśle

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają