Woda w Otwocku: Można korzystać, ale oszczędnie
Po kilku dniach nerwowego oczekiwania, mieszkańcy Otwocka i Karczewa mogą odetchnąć z ulgą. W poniedziałek wieczorem prezydent Jarosław Margielski poinformował o wstępnych wynikach badań wody. Okazuje się, że woda jest warunkowo zdatna do spożycia:
"Bieżąca analiza parametrów jakości wody na stacji oraz punktach czerpalnych pozwoliły na przekazanie informacji przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie, które stanowią podstawę dla Powiatowego Inspektora Sanitarnego, do wydania decyzji o przydatności warunkowej wody do spożycia, która znajduje się w wodociągu."
Czyli można pić i używać wody do celów higienicznych. Jest jednak jedno "ale"! Prezydent zaapelował do mieszkańców o rozwagę:
"Prosimy, żeby ograniczyć korzystanie z wody to absolutnego minimum. Nadmierne korzystanie z wody przez mieszkańców w jednym czasie będzie powodowało spadki ciśnienia na sieci, brak wody na wyższych kondygnacjach oraz w odległych częściach miast Otwock i Karczew. Zmienić może się wtedy kolor wody na brunatny, co może spowodować uszkodzenie sprzętów."
Lista najważniejszych zaleceń:
- Ogranicz korzystanie z pralki i zmywarki do minimum.
- Unikaj długich kąpieli i pryszniców.
- Nie podlewaj trawników i ogródków.
- Bądźmy solidarni! Pamiętaj, że nadmierne zużycie wody przez jedną osobę, może pozbawić jej innych!
- Punkty dystrybucji wody butelkowanej i beczkowozy pozostają na swoich miejscach. Tak samo jak toalety przenośne.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Szpital w Otwocku wraca do normalności
Dobra wiadomość dla pacjentów Powiatowego Centrum Zdrowia! Jak poinformował starosta otwocki, Tomasz Laskus, szpital wznowił normalne funkcjonowanie już w poniedziałek o godzinie 15: "We wtorek rozpoczną się planowe operacje i zabiegi. Szpital już przyjmuje pacjentów."
Szpital korzysta z zapasowego ujęcia wody, która jest regularnie badana. Jednak, jak podkreślił starosta: "ponieważ woda dostarczana do szpitala musi spełniać wszystkie normy, nie będzie on odłączany od cystern, które mają wodę 100-procentowo bezpieczną. Tak długo, jak będzie to konieczne."
Co z żelazem w wodzie? Wyjaśnia dyrektor PSSE
Wiele osób martwi się podwyższonym poziomem żelaza w wodzie. Dyrektor Wolska uspokaja, że nie zagraża zdrowiu:
"Mamy dzisiaj wyniki mikrobiologiczne badań wody pobranej w sobotę, nie budzące żadnych zastrzeżeń. Możemy wydać komunikat o warunkowej przydatności, ponieważ jeszcze woda nie została doprowadzona w pełnym zakresie do rozporządzenia dotyczącego jakości wody i mamy podwyższone wskaźniki przede wszystkim żelaza. Przekroczenie dotyczące żelaza nie wpływa na jakość wody, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne. Żelazo jest jednym z pierwiastków ogólnie potrzebnych nam do funkcjonowania, tylko niestety zmieni się kolor wody."
Prokuratura bada sprawę awarii. Co już wiadomo?
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie awarii stacji uzdatniania wody w Otwocku. Jak poinformował rzecznik prokuratury, prok. Norbert Antoni Woliński:
"Z dotychczas dokonanych w sprawie ustaleń wynika, że zaistniałe uszkodzenie urządzenia użyteczności publicznej nie było spowodowane umyślnym działaniem osób trzecich. W śledztwie podjęte zostały czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia."