woda pitna

i

Autor: fot.redakcja woda pitna

Czy w Warszawie można pić wodę z kranu? [WIDEO]

2018-03-22 10:58

Od kilku sezonów słyszymy, że woda z kranu jest bezpieczna i można ją pić prosto z kranu, nasz redaktor wybrał się do Wodociągów Warszawskich żeby sprawdzić jak jest w rzeczywistości.

Na ulicach Warszawy możemy zobaczyć kampanię edukacyjną zachęcającą do picia wody z kranu. Akcja warszawska kranówka ma na celu rozwiać wszelkie wątpliwości co do jakości wody w naszym mieście.  1 litr kranówki kosztuje nieco ponad 1 grosz, więc warto dowiedzieć się o niej więcej. 

Jak się okazuje, w laboratoriach MPWiK jest ona na bieżąco kontrolowana, a jednym z testów jakim poddawana jest zimna woda z kranu, jest sprawdzanie jej smaku i zapachu.
 - Nasi laboranci każdego dnia określają czy zapach i smak wody są akceptowalne, a więc czy będzie też chętnie pita przez mieszkańców - mówi Marzena Wojewódzka z MPWIK w Warszawie.

woda pitna

i

Autor: fot. redakcja woda pitna

Skąd mamy wodę w Warszawie?

Wodociągi Warszawskie każdego dnia dostarczają mieszkańcom stolicy i okolic ponad 330 mln litrów zimnej wody. Jest ona uzdatniana w trzech zakładach.

Są nimi:

- Stacja Uzdatniania Wody Filtry skąd woda trafia do mieszkańców centralnej i południowo-zachodniej lewobrzeżnej części Warszawy oraz miejscowości: Piaseczno, Lesznowola, Raszyn, Pruszków, część Brwinowa, Piastów i Michałowice;

- Stacja Uzdatniania Wody Praga skąd woda pompowana jest do mieszkańców: Rembertowa, Pragi Płd., Mokotowa, Wilanowa. Ten zakład odpowiada też za obsługę lokalnych ujęć wody na terenie Wawra i Wesołej;

oraz Zakład Północny, z którego wodę otrzymują mieszkańcy: Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka i Pragi Północ, a także części Woli i Żoliborza

woda pitna

i

Autor: fot. redakcja woda pitna

Skąd właściwie pochodzi woda, która płynie w naszych kranach?

Woda dla mieszkańców Warszawy i sąsiednich miejscowości jest pobierana z dwóch niezależnych źródeł – ponad 70% pochodzi spod dna Wisły, a reszta bezpośrednio z Jeziora Zegrzyńskiego. Średni czas potrzebny na jej uzdatnienie w Stacji Filtrów to około 24 godziny. Jak to wygląda? Koniecznie obejrzyjcie film!

Nie tylko warszawskie Filtry odpowiedzialne są za jakość wody

Pamiętajmy, że na jakość wody w naszym kranie ma też wpływ stan instalacji wewnętrznej, czyli rur, które znajdują się w budynku. Odpowiada za nie zarządca budynku (np. spółdzielnia, wspólnota) lub jego właściciel.


Na stronie MPWIK można dowiedzieć się m.in. jak uzdatniana jest woda, z którego zakładu płynie do naszego budynku i jak dbać o jakość warszawskiej kranówki w domu.

woda pitna

i

Autor: fot. redakcja woda pitna

Po więcej informacji związanych nie tylko z procesem filtracji, ale również odpowiedzi na pytania takie jak - dlaczego w naszym czajniku wytrąca się biały osad!! zapraszamy na strony Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, akcji Warszawska kranówka oraz fanpage na Facebook-u Woda dla Warszawy.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają