Wodociągowcy kończą przewiert pod Wisłą

i

Autor: MPWiK Wodociągowcy kończą budowę przewiertu pod Wisłą do "Czajki". "Rozwiąże to problem przepustowości"

Wodociągowcy kończą budowę przewiertu pod Wisłą do "Czajki". "Rozwiąże to problem przepustowości" [ZDJĘCIA]

2021-06-02 12:20

MPWiK finalizuje prace związane z drugim przewiertem pod Wisłą – trwają intensywne prace przyłączeniowe nowego rurociągu ułożonego pod dnem rzeki. "To część większego przedsięwzięcia, które w przyszłości pozwoli na przesyłanie większych ilości ścieków do Czajki" - poinformowało MPWiK. Jak przypomnieli wodociągowcy, drążenie nowego rurociągu metodą direct pipe o średnicy 1200 mm i długości prawie 800 m rozpoczęło się na początku maja 2021 r. Prace odbywają się zgodnie z planem i są na ukończeniu. 31 maja tarcza drążąca dotarła do punktu docelowego po lewej stronie Wisły i zakończyła pracę.

-Teraz przed MPWiK włączenie nowego rurociągu do infrastruktury naziemnej, aby tego dokonać trzeba przeprowadzić szereg prac wykończeniowych m.in. demontaż maszyny drążącej, wykonanie komór żelbetowych, monitoring i próby ciśnieniowe. Prace te, zgodnie z harmonogramem, potrwają do końca czerwca 2021 roku - czytamy w komunikacie MPWiK.

Równolegle z tymi pracami powstaje jeszcze jeden (trzeci), uzupełniający naziemny rurociąg – także i to zadanie zmierza ku końcowi. Będzie on dołączony do istniejącej infrastruktury naziemnej po obu stronach rzeki.

- Uruchomienie dodatkowego rurociągu zwiększy wydajność budowanego całego układu. Powinno to skutkować dalszym ograniczaniem zrzutów przelewami burzowymi mieszaniny wód opadowych i ścieków do Wisły podczas pogody deszczowej - przekazali wodociągowcy.

Zobacz koniecznie: Awaria w oczyszczalni "Czajka". Co się tam stało?! Mija osiem miesięcy od katastrofy ekologicznej w Warszawie [ZDJĘCIA]

Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią zdjęć.

Wodociągowcy kończą budowę przewiertu pod Wisłą do "Czajki"

Rurociąg ten będzie działał do momentu wybudowania docelowej infrastruktury towarzyszącej nowego alternatywnego układu, czyli komory wylotowej przy ul. Świderskiej oraz pozostałych sieci i obiektów od strony ul. Farysa, co powinno nastąpić w III kwartale 2022 roku.

- Obecna instalacja, czyli dwa rurociągi pod Wisłą oraz trzeci przewód naziemny, będzie pracowała w oparciu o system pompowy – po sfinalizowaniu prac w 2022 roku instalacja będzie mogła przesyłać ścieki także w sposób grawitacyjny - wyjaśnił MPWiK.

Sprawdź: Awaria Czajki. Ratusz przekazał szokującą wiadomość. Wisła uwolniona od ŚCIEKÓW

Spółka przypomniała też, że nowo wykonany rurociąg pod Wisłą to drugi z planowanych przez instytucję.

- Pierwszym z nich, o identycznych parametrach, od 13 grudnia 2020 roku płyną ścieki do oczyszczalni "Czajka". Wszystkie prace budowlane są realizowane w oparciu o decyzję nakazową PINB z września 2020 roku obejmującą wykonanie alternatywnego układu przesyłowego (rurociągi pod Wisłą wraz z infrastrukturą towarzyszącą do końca 2022 roku) oraz odtworzenie układu przesyłowego w tunelu powinno nastąpić do końca 2024 roku - czytamy w komunikacie.

Według MPWiK prace, po ich całkowitym wykonaniu, pozwolą nie tylko na odzyskanie pełnej przepustowości sprzed awarii, ale także na jej zwiększenie do ok. 16 m 3/s. Inwestycje te powiększą zdolność do odprowadzania wód opadowych z mieszaniną ścieków do oczyszczalni ścieków "Czajka", co w świetle obserwowanych intensywnych zmian klimatycznych przejawiających się nagłymi zjawiskami atmosferycznymi (deszcze nawalne), ma istotne znaczenie dla środowiska i komfortu życia miasta i jego mieszkańców.

Spółka ocenia, że działania te istotnie wpłyną na dalsze zmniejszenie konieczności zrzutów mieszaniny wód opadowych i ścieków przez przelewy burzowe. Ale - jak zaznacza MPWiK - budowa nowego układu przesyłowego nie oznacza możliwości wykluczenia istnienia przelewów burzowych.

Właściciele wieżowców ratują strażaków. Przekazali sprzęt wart ćwierć miliona
Sonda
Czy Rafał Trzaskowski radzi sobie z zarządzaniem Warszawą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają