Warszawa od początku wojny w Ukrainie wspiera przybywających do Polski uchodźców. Już w pierwszych dniach stworzono specjalne centra recepcyjne z pomocą medyczną oraz zapewniono schronienie wielu Ukraińcom. Dzisiaj jeden z punktów recepcyjnych, przy Dworcu Wschodnim, odwiedzili wiceprezydent miasta Michał Olszewski i unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.
– Polska dzięki wsparciu organizacji pozarządowych i wytężonej pracy polskich miast bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem. Ale teraz znajdujemy się w momencie, gdy trzeba myśleć, jak systemowo rozwiązać problem uchodźców, którzy będą żyli w naszym kraju, w polskich miastach. Jednym z największych postulatów, jakie kierujemy do Komisji Europejskiej jest to, aby nie zapominać, że wsparcie jest potrzebne tu na dole. Jest potrzebne tym, którzy wzięli na siebie największy ciężar pomocy naszym przyjaciołom z Ukrainy – mówił Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wojna na Ukrainie. Gdzie są schrony przeciwatomowe w Warszawie?
Unijna sekretarz wspomniała, że z uwagi na dynamiczną sytuację, decyzje dotyczące wydatkowania środków podejmowane są na bieżąco, każdego dnia. – Ważne jest, by fundusze były wykorzystywane przez władze na kluczowe potrzeby – zapewnienie mieszkań, opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi – mówiła Ylva Johansson, unijna sekretarz ds. wewnętrznych.
Warszawa dla uchodźców
Od 24 lutego miasto udzieliło noclegów dla ponad 95 tys. obywateli z Ukrainy. Z pomocy medycznej skorzystały ponad 4 tys. osób. W stołecznych szpitalach urodziło się już 91 ukraińskich dzieci, a w warszawskim systemie edukacyjnym figuruje już ponad 20 tys. ukraińskich uczniów.
Polecany artykuł: