Na Woli trwają prace związane z wprowadzeniem zapowiadanej przez rząd reformy edukacji. Zmiany dotkną ponad 20 wolskich placówek oświatowych. Najwięcej kontrowersji wzbudzają planowane przekształcenia gimnazjów w szkoły podstawowe. Sytuacja taka dotyczyła również Gimnazjum nr. 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Smoczej.
– Pierwotnie planowaliśmy tę placówkę włączyć w struktury pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 222 przy ul. Esperanto. To rozwiązanie gwarantowało optymalne warunki do nauki oraz dawało szanse na zachowanie obecnej kadry nauczycielskiej – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli.
Ta propozycja spotkała się jednak z silnym protestem ze strony nauczycieli i rodziców, którzy domagali się stworzenia nowego liceum ogólnokształcącego. Jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. - Obecnie istniejące licea na Woli nie są zapełnione w stu procentach i tworzenie kolejnego nie jest w związku z tym zasadne - mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska. Z danych demograficznych wynika, że Wola będzie potrzebowała jeszcze przynajmniej jednego budynku dla szkoły podstawowej. Obecnie do wolskich podstawówek uczęszcza ponad 6100 uczniów, a w roku 2018 będzie ich ponad 8300. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w liceach. Do wolskich liceów uczęszcza obecnie 4525 uczniów, natomiast możliwości lokalowe są znacznie większe. – We wszystkich naszych szkołach średnich moglibyśmy znaleźć jeszcze ponad 1000 dodatkowych miejsc – podkreśla Grażyna Orzechowska-Mikulska.
Uczniowie z drugiej i trzeciej klasy gimnazjum będą mogli pozostać w budynku Gimnazjum przy ul. Smoczej lub zostaną przeniesieni na ul. Miłą. O tym zdecyduje dyrekcja w porozumieniu z nauczycielami i rodzicami. Dzięki temu rozwiązaniu Liceum im. R. Traugutta zyska nowe klasy dwujęzyczne z wykładowym hiszpańskim, a do budynku przy ul. Smoczej będą sukcesywnie wchodzić najstarsze roczniki uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 222.