Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabytkowymi, XIX-wiecznymi zbiornikami gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 roku. Właścicielem terenu stała się Fundacja "Wystawa Warszawa Walczy 1939-1945", a użytkowanie wieczyste zostało ustalone na 99 lat. Nieruchomość została ponownie sprzedana w prywatne ręce w 1996 roku. Umowa użytkowania wieczystego nakładała na właścicieli obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu.
Tren i budynki od wielu lat ulegają degradacji, są opuszczone i zaniedbane. W związku z tym, w zeszłym roku przeprowadzona została wizja lokalna, mająca na celu ustalenie, czy użytkownik wywiązuje się z umowy.
- Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w decyzji - dodaje.
Zarząd Dzielnicy Wola podjął więc uchwałę, w której wnioskuje do prezydenta Warszawy o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego zabytkowych obiektów.
- Mamy nadzieję, że ten krok zapobiegnie dalszemu niszczeniu wolskiego Koloseum- mówi Adam Hać, wiceburmistrz Woli. - Chcemy, aby zabytkowe obiekty przy Prądzyńskiego 14A w przyszłości mogły służyć mieszkańcom dzielnicy – dodaje.
O odzyskanie zabytkowych budowli apelowali do władz miasta i dzielnicy wolscy aktywiści. Pikietę pod dawnymi zbiornikami gazu zrobiło m.in. stowarzyszenie Wola Zmian.