Wścieklizna na Mazowszu
Pod koniec kwietnia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych potwierdzonych przypadkach wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego. Sytuacja jest więc w dalszym ciągu bardzo poważna. Chorobę potwierdzono u trzech padłych lisów:
- w miejscowości Wola Starogrodzka, w gminie Parysów, powiat garwoliński
- w miejscowości Rudnik, w gminie Osieck, powiat otwocki
- w miejscowości Gadka, w gminie Kołbiel, powiat otwocki
ZOBACZ TEŻ: Wścieklizna panuje na Mazowszu! W tych miejscach nie wyjdziesz z psem na smyczy!
Łącznie w Polsce od początku 2021 roku potwierdzono już 16 przypadków wścieklizny.
Tereny zagrożone wścieklizną w Warszawie
Stołeczny ratusz przypomina, że również na terenie Warszawy istnieje zagrożenie wścieklizną. Obszarami zagrożonymi są:
- w dzielnicy Wawer: część dzielnicy ograniczona od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni
- w dzielnicy Wesoła: część dzielnicy na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz część dzielnicy ograniczona od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski
ZOBACZ TEŻ: Te dzikie zwierzęta rozpanoszyły się w Warszawie. Są wszędzie!
Na tych terenach właściciele zwierząt powinni zachować szczególną ostrożność. Obowiązuje m.in. zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę; organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki, na zasadach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Ponadto, na zagrożonym terenie obowiązuje nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Co więcej, zwierzęta gospodarskie powinny być pozostawiane w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.
Jakie są objawy wścieklizny?
Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniem, ślinotokiem, połykaniem przez zwierzęta ziemi i kamieni. Warto pamiętać, że jest to choroba śmiertelna. "U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt)" - przypomina ratusz.
Polecany artykuł:
Zaszczep swojego pupila!
Władze Warszawy zachęcają właścicieli czworonogów do wzięcia udziału w akcji „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, która promuje obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.
"W Polsce, posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia" - przypomina ratusz.
Warto pamiętać, że brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.