Wojewoda mazowiecki wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną, który objął m.in. dwie dzielnice miasta stołecznego Warszawy oraz miejscowości w powiatach mińskim i otwockim. Na Wawrze obszar zagrożony dotyczy części dzielnicy ograniczonej od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicami Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni. Obszarem ogniska choroby objęto też część Wesołej - na południe od ulicy Trakt Lubelski oraz część dzielnicy ograniczoną od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski.
Zagrożone są też następujące obszary poza Warszawą:
- w powiecie mińskim: miasto Sulejówek;
- w powiecie mińskim, w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna – część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego, Długa Szlachecka – część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Grabina, Halinów – część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej, Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;
- w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Emów, Duchnów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.
Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz wyprowadzania psów bez smyczy oraz wypuszczania zwierząt samopas. Psy muszą być trzymane na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a koty w zamknięciu. Z kolei zwierzęta gospodarskie muszą pozostać w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Na obszarze zagrożonym zostaną wywieszone specjalne tablice informacyjne.
NIE PRZEGAP: Trzaskowski ROZSIERDZONY jak nigdy. Już dawno się tak nie wkurzył, powiedział wszystko co myśli
Wścieklizna jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną zwierząt. Przeniesiona na człowieka może spowodować paraliż ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe także poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.