Dzielnia na Saskiej Kępie
Wyjątkowa inicjatywa ruszyła w czwartek, 26 maja, przy ulicy Berezyńskiej 27. Dzielnia Saska Kępa to pierwsze z ogólnodostępnych warszawskich miejsc, które mają powstać w ramach szerszego projektu "Podaj Dalej", zainicjowanego przez aktywistkę ekologiczną i blogerkę Aretę Szpurę. Założeniem tego projektu jest stworzenie w stolicy sieci placówek promujących filozofię zero waste i ekonomię współdzielenia.
- Dzielnia będzie nie tylko miejscem współdzielenia, ale także ośrodkiem edukacji ekologicznej oraz przestrzenią, w której będą powstawały lokalne inicjatywy i wzmacniały się sąsiedzkie więzi – podkreśliła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.
Przeczytaj też: Rowery kradną na potęgę! To plaga! Policja apeluje o ostrożność i podpowiada, co robić
Nowym miejscem na mapie Warszawy będzie zarządzać Fundacja Splot Społeczny, która została wyłoniona w konkursie. Fundacja ta specjalizuje się w rozwiązaniach spółdzielczych, m.in. w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.
- Oddolne zaangażowanie szerokich społeczności lokalnych w ideę cyrkularności i rozwijanie rozwiązań zrównoważonych jest jednym z absolutnie kluczowych działań służących powstrzymaniu kryzysu klimatycznego - stwierdziła przedstawicielka fundacji Marcelina Zjawińska. - Łącząc siły, jesteśmy w stanie wiele zdziałać, co pokazuje ten projekt – dodała
- Bardzo się cieszę, że takie miejsce powstało na Saskiej Kępie - powiedział burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. - Nasza dzielnica zawsze mocno angażowała się w inicjatywy prospołeczne i proekologiczne. I chcemy ten trend utrzymać. Szczególnie cieszy mnie fakt, że Dzielnia jest wynikiem tak szerokiej współpracy różnych podmiotów - dodał.
W realizację projektu „Podaj Dalej” włączyły się bowiem Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Wspierały go także inne komórki Urzędu m.st. Warszawy, m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego, Biuro Marketingu Miasta oraz Centrum Komunikacji Społecznej.
Nie zabrakło również pomocy partnerów biznesowych, członków platformy Partnerstwo dla Klimatu, czyli firm: IKEA, Castorama i Allegro. To właśnie dzięki ich wsparciu Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Południe wyremontował i wyposażył lokal przy ul. Berezyńskiej, udostępniony przez władze dzielnicy. Co więcej, partnerzy zadeklarowali również chęć zaangażowania się w przyszłą działalność obiektu.
To kolejna dzielnia w Warszawie
Dzielnia Saska Kępa to kolejna już tego typu inicjatywa w Warszawie. W stolicy działają już m.in.: Och Dzielnia na Ochocie, Dzielnia na Bielanach, Magazyn Odzieżowy w Rembertowie czy Współdzielnik na Woli. Funkcjonuje również około 40 jadłodzielni.
Nie przegap: Katastrofa autobusu na moście Grota. Czy urzędnicy zapłacą za śmierć pasażerki?
Nie pozostaje nam nic innego, jak zachęcić warszawiaków i warszawianki do wspólnego działania i korzystania z Dzielni Saska Kępa. Wystarczy przyjść i podać dalej nieużywane, ale niezniszczone rzeczy, czy jedzenie, którego sami nie jesteśmy w stanie przejeść przed upływem ich daty ważności. Dzielnia Saska Kępa jest przez pięć dni w tygodniu – od wtorku do piątku w godzinach 17:00-20:00 oraz w soboty w godzinach 12:00-16:00.