Kwalifikację wojskową normują przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie. Jest to stawienie się osób, które w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia przed komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień. Kwalifikacja wojskowa ma na celu określenie zdolności osoby do czynnej służby wojskowej i przygotowanie rekrutacji do ochotniczych form służby wojskowej.
Kto musi zgłosić się na kwalifikację wojskową?
W 2018 roku kwalifikacja wojskowa odbędzie się w okresie od 30 stycznia do 27 kwietnia i dotyczy mężczyzn urodzonych w 1999 roku oraz mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ponadto, obowiązkowi stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi podlegają także mężczyźni urodzeni w latach 1997-1998, którzy zostali uznani ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolnych do odbycia czynnej służby wojskowej, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Czytaj też:
Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą także kobiety urodzone w latach 1994 – 1999 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym 2017/2018 kończą naukę w:
- publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, biotechnologia, ratownictwo medyczne, lekarskim, lekarsko – dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia;
- szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny;
albo są studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków.
Gdzie stawić się na komisję lekarską w Warszawie?
Dzielnice: Bielany, Bemowo i Wola:
ul. Pabla Nerudy 1
Dzielnice: Śródmieście, Żoliborz, Ochota, Włochy i Ursus:
ul. Tarczyńska 21
Dzielnice: Mokotów, Wilanów i Ursynów:
ul. Bielawska 3
Dzielnice: Praga Południe, Wawer, Rembertów i Wesoła:
ul. Mińska 1/5
Dzielnice: Białołęka, Praga Północ i Targówek:
ul. Nagodziców 3
Dokumenty wymagane do kwalifikacji wojskowej:
Osoby stające do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy zobowiązane są przedstawić: dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, w przypadku kłopotów zdrowotnych również dokumenty dotyczące stanu zdrowia oraz dokument stwierdzający poziom wykształcenia lub pobierania nauki (np. aktualna legitymacja szkolna).
Zobacz też:
Nieotrzymanie lub nie przyjęcie wezwania z Urzędu Miasta przez osoby urodzone w latach 1994 - 1999, nie zwalnia je od obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Osoby, które dostaną wezwanie do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w terminie kolidującym z innymi ważnymi przedsięwzięciami, mogą zgłaszać się w innym terminie, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Dokładne informacje o kwalifikacji wojskowej zostaną podane w obwieszczeniach Wojewody Mazowieckiego, rozplakatowanych 15 stycznia 2018 r. w najbardziej widocznych i uczęszczanych miejscach. Obwieszczenia te stanowią również wezwanie do kwalifikacji wojskowej.
Co grozi za niestawienie się na kwalifikację wojskową?
W stosunku do osób, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej bez usprawiedliwienia lub odmawiają poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, zostanie zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję lub wymierzone zostaną sankcje karne przez Sąd Rejonowy w Warszawie.