Czas jesiennych spacerów w lesie, niekoniecznie w poszukiwaniu grzybów, niesie ze sobą ryzyko zagubienia się. Policjanci w całej Polsce obserwują zwiększoną liczbę zgłoszeń zaginięć osób, które wyszły "na grzyby". Nie można lekceważyć takich sytuacji, tym bardziej, że zmierzch zapada coraz szybciej, a temperatura coraz niższa. Osoba, która musiałaby spędzić noc w lesie narażona byłaby na spore zagrożenie zdrowia a nawet życia. Na szczęście nie doszło jeszcze do żadnej tragedii.
Policjanci komendy w Mińsku Mazowieckim przygotowali krótki poradnik, który zawiera wskazówki dla osób wybierających się do lasu. Opracowane one zostały na podstawie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia poszukiwań za osobami zaginionymi, właśnie podczas grzybobrania. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli uniknąć ryzyka zaginięcia i sprawi, że spacer po lesie będzie przyjemnością.
Polecany artykuł:
Oto kilka zasad którymi powinniśmy kierować się przed wyruszeniem na grzybobranie:
- Bezwzględnie zabrać ze sobą dobrze naładowany telefon komórkowy;
- Powiedzieć rodzinie, znajomym gdzie idziemy i o której godzinie planujemy powrót;
- Odpowiednio się ubrać, tzn. być ciepło ubranym, mieć na sobie (lub ze sobą) kurtkę przeciwdeszczową, mieć na nogach odpowiednie buty (za sztywna podeszwą, dobrze trzymające stopę, najlepiej wodoodporne);
- Mieć na sobie element wyróżniający się kolorem na tle lasu. Warto założyć element odblaskowy, który przy ewentualnym poszukiwaniu bardzo ułatwi służbom odnalezienie zaginionej osoby;
- Zabrać ze sobą coś do picia (np. termos z herbatą) i jedzenia (np. baton energetyczny);
- Na wycieczkę do lasu wybrać taki, który znamy;
- Jeśli do lasu wybieramy się grupą, nigdy nie traćmy kontaktu wzrokowego ze sobą. Cały czas utrzymujmy odpowiednią odległość, co jakiś czas komunikując się ze sobą.
Polecany artykuł:
Zastosowanie się do powyższych wskazówek na pewno podniesie poziom bezpieczeństwa naszych leśnych wycieczek, a rodzinie i znajomym zaoszczędzi niepotrzebnych nerwów.