Duży napis: Działo się w Warszawie Największe wydarzenia 2020

i

Autor: Marcin Podziemski

Działo się w Warszawie. Wybieramy największe wydarzenie 2020 roku! [GALERIA, SONDA]

2021-01-01 8:00

To był rok pełen emocji i to nie tylko w stolicy. Szalejąca pandemia koronawirusa zmieniła nasze życie nie do poznania, ale oprócz tematów związanych z wirusem, w Warszawie działo się niemało. W czerwcu całą Polską wstrząsnęła katastrofa miejskiego autobusu, w listopadzie zaś - kontrowersyjny Marsz Niepodległości. Na ulicach Warszawy odbyły się też tysięczne protesty. Otwarto nowe stacje metra na Woli oraz fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Co jeszcze działo się w 2020 roku w stolicy? Razem wybierzmy wydarzenie roku!

Które wydarzenie było największym w 2020 roku w Warszawie? Zagłosuj w naszej sondzie poniżej:

Sonda
Największe wydarzenie 2020 roku w Warszawie to:

Pierwszy przypadek koronawirusa w Warszawie

Na początku marca 2020 roku w Polsce rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Pierwszy przypadek w kraju pojawił się 4 marca - zakażony został mieszkaniec województwa lubuskiego, który trafił do szpitala w Zielonej Górze. Kilka dni później wirus dotarł do Warszawy - 14 marca było już sześciu zakażonych mieszkańców stolicy. Łącznie od początku pandemii w województwie mazowieckim zachorowało ponad 150 tysięcy osób, a ponad 3 tysiące zmarły.

W sklepach pojawiły się tłumy klientów, którzy chcieli zaopatrzyć się w niezbędne produkty na okres lockdownu. Jak to wyglądało? Zobaczcie w poniższej galerii:

Otwarcie stacji metra na Woli

Na początku kwietnia otwarte zostały trzy nowe stacje metra na Woli - Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Obyło się bez oficjalnych uroczystości i przemówień ze względu na wiosenny lockdown. Początkowo na nowych stacjach ruch był niewielki, ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się. Później stopniowo się rozkręcał. Od otwarcia do końca października z nowych stacji na Woli skorzystało niemal 2,5 miliona pasażerów - na stacji Księcia Janusza 1 367 909 wejść, na stacji Młynów 449 352 wejścia oraz 640 353 wejść na stacji Płocka.

Nowe stacje są wyjątkowo efektowne - pojawiły się na nich nowoczesne neony nawiązujące do przeszłości Warszawy. Zresztą oceńcie sami:

Kampania Rafała Trzaskowskiego

W 2020 roku odbyły się też wybory prezydenckie. W pierwszej turze wystartowali: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski (który zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską), Waldemar Witkowski oraz Stanisław Żółtek.

Do drugiej tury przedostał się Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przegrał różnicą ok. 420 tysięcy głosów. Jego kampania budziła wiele emocji.

Katastrofa autobusu na trasie S8

To był jeden z najczarniejszych wypadków, do jakich doszło w stolicy w 2020 roku. W czwartek, 25 czerwca około godziny 13 służby ratunkowe otrzymały dramatyczne zgłoszenie. Autobus komunikacji miejskiej spadł z wiaduktu trasy S8 na Wisłostradę. Był to pojazd niemieckiej spółki Arriva, który obsługiwał kurs na linii nr 186 z Nowodworów na Szczęśliwice. W wypadku zginęła jedna osoba, a 22 zostały ranne.

Jak się okazało, kierowca był pod wpływem narkotyków. Później rozpoczęła się prawdziwie fatalna seria - niemal każdego dnia dochodziło do wypadków i kolizji z udziałem autobusów komunikacji miejskiej. Na ulicy Klaudyny na Bielanach kierowca autobusu linii 181 uderzył w cztery samochodu i latarnię. 25-latek, który siedział za kierownicą autobusu został poddany badaniu na obecność narkotyków, a tester wskazał na metaamfetaminę.

Wielka nawałnica sparaliżowała stolicę

W poniedziałek, 29 czerwca nad Warszawą przeszła potężna nawałnica. Ulewny deszcz zalał wiele ulic i budynków, a pod wodą znalazła się między innymi Wisłostrada, Trasa Łazienkowska oraz Plac Trzech Krzyży. Straż pożarna odebrała ponad 700 zgłoszeń od mieszkańców - głównie w sprawie podtopień, zalań i wiatrołomów. Zamknięta została stacja metra Ratusz Aresnał, która została zalana. Pod wodą znalazło się też CH Promenada, przedszkole oraz szpital dziecięcy.

Kolejna awaria oczyszczalni Czajka

Awaria Czajki po raz kolejny zaskoczyła władze Warszawy pod koniec sierpnia 2020 roku. Tym razem doszło do usterki w rurze przesyłowej, co spowodowało, że podjęto decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. Fekalia lały się do rzeki w ogromnych ilościach. I choć były ozonowane, to afery nie dało się uniknąć. Pod koniec roku udało się zakończyć awaryjny przewiert pod Wisłą. Ten jednak okazał się nie do końca wydolny, przez co od czasu do czasu, zwłaszcza w czasie silnych opadów, ścieki znów lądują w Wiśle.

Masowe Strajki Kobiet na ulicach Warszawy

Strajk Kobiet pociągnął za sobą tłumy! Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych tysiące protestujących wyszło na ulice. Protesty Strajku Kobiet przeciwko orzeczeniu TK zamieniły się w protesty antyrządowe. Na ulicach protestowały już nie tylko kobiety. Organizatorki Strajku Kobiet z pewnością nie spodziewały się, że mimo pandemii tłumy wyjdą, by manifestować swój sprzeciw.

Na ulicach wielokrotnie pojawiały się tysiące obywateli i obywatelek. Wielokrotnie doszło do starć z policją. Niejednokrotnie celem protestów był dom Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. To właśnie posesji przy ul. Mickiewicza strzegły dziesiątki radiowozów i setki funkcjonariuszy.

Rafał Trzaskowski wyrzucił z ratusza Pawła Rabieja

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zwolnieniu Pawła Rabieja. Dotychczasowy wiceprezydent był odpowiedzialny na warszawską służbę zdrowia. Mimo poważnej sytuacji epidemicznej w stolicy Paweł Rabiej udał się na urlop zdrowotny za granicę.

Ostatecznie na stanowisko wiceprezydenta powołano Aldonę Machnowską-Górę.

Kontrowersyjny Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie na długo zapadnie w pamięć Polakom. Nie tylko dlatego, że pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wspólnego, radosnego świętowania. W czasie marszu, który przybrał niezapowiadaną wcześniej formę, doszło do wielu incydentów i zniszczeń.

Narodowcy podpalili też mieszkanie pana Stefana Okłowicza znajdujące się przy Moście Poniatowskiego. Sprawcy obrzucili je racami, choć ich celem było inne mieszkanie - na którego balkonie wywieszono tęczową flagę oraz symbol Strajku Kobiet.

Otwarcie Południowej Obwodnicy Warszawy

Koniec roku przyniósł jednak dobre informacje, szczególnie dla kierowców oraz mieszkańców Wilanowa i Wawra. Drogowcy otworzyli fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Liczący piętnaście kilometrów odcinek POW obejmuje węzły Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska oraz szczególnie wyczekiwany przez kierowców most Południowy. - Łatwo nie było, w szczególności jeśli chodzi o COVID-19. Czasami też Wisła była na nas zła. Raz za wysoka, raz za niska. Ale w końcu się udało! - mówił Bülent Özdemir, dyrektor polskiego oddziału firmy Gulermak - wykonawcy mostu Południowego. Według GDDKiA to właśnie most był największym wyzwaniem podczas całej budowy tego odcinka i powodował najwięcej problemów.

Łączny koszt prac budowlanych to około 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Czym zaskoczy nas 2021 rok? O tym przekonamy się już wkrótce. I pamiętajcie! Najnowsze informacje zawsze znajdziecie na https://www.se.pl/!

Tak wyglądał moment wypadku autobusu na trasie S8

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają