Bezcenne znalezisko na ulicy Miłej. „Jesteśmy ogromnie poruszeni”

i

Autor: Muzeum Getta Warszawskiego Bezcenne znalezisko na ulicy Miłej. „Jesteśmy ogromnie poruszeni”

Wykopaliska archeologiczne na terenie byłego getta warszawskiego. Bezcenne znalezisko. „Jesteśmy ogromnie poruszeni”

2022-07-20 22:17

Podczas prac archeologicznych przy ul. Miłej w Warszawie naukowcy dokonali spektakularnego odkrycia. W miejscu, gdzie znajdowały się ruiny Getta badacze odkryli niezwykłą rzecz. Dwie czarne szkatułki ze skóry koszernego zwierzęcia. - Jesteśmy ogromnie poruszeni tym znaleziskiem – napisali w mediach społecznościowych. Co było w szkatułkach?

Getto Warszawskie. Niezwykłe odkrycie

Odkrycia dokonali w piątek (15 lipca). Zespół archeologów bada przy ul. Miłej 18 część fundamentów budynku, który został zniszczony podczas wojny. W latach okupacji znajdował się na terenie getta. Naukowcy natrafili na dwie miniaturowe szkatułki. To tefilin, czyli pudełeczka ze skóry koszernego zwierzęcia, w których przechowywano fragmenty biblii ręcznie zapisane przez żydowskiego. - Umieszcza się w nich zwitki pergaminu z wypisanymi ręcznie przez sofera fragmentami biblijnej Księgi Wyjścia i Powtórzonego Prawa. Religijni Żydzi zakładają tefilin podczas modlitwy, wiążąc skórzane rzemienia na lewym ramieniu i wokół głowy – tłumaczą naukowcy z Muzeum Getta Warszawskiego.

Przeczytaj również: 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Co wydarzyło się 79 lat temu w Warszawie?

„Jesteśmy ogromnie poruszeni tym znaleziskiem; wcześniej natrafiliśmy na trzy naczynia do netilat jadaim [hebr. mycie rąk], książki religijne, świeczniki szabatowe, naczynia na posiłki z podziałem koszerności. Badania na Miłej będą stanowić ważny element nauczania o historii getta i mogą mieć wpływ na zmianę naszej dotychczasowej wiedzy o historii powstania w getcie" – tłumaczy dyrektor muzeum Albert Stankowski.

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Co roku 19 kwietnia obchodzona jest w warszawie rocznica powstania w gettcie warszawskim. W tym roku przypadła 79 rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki