[AKTUALIZACJA]
OKE w Warszawie opublikowała wstępne podsumowanie wyników matur 2018. Do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 247 840 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Ze wszystkich uczniów, 85,3% zdało egzamin dojrzałości. Pod kątem zdawalności matury w województwie mazowieckim, najlepiej poradzili sobie uczniowie z Warszawy i z powiatu sierpeckiego (90,5% i 90,1%), najgorzej - z powiatu ostrołęckiego i grójeckiego (44,2%; 65,8%). Na egzaminach pisemnych z podstawowej matury z języka polskiego i matematyki najlepiej poszło uczniom z Warszawy (średni wynik - 61,58%; 65,99%), natomiast najgorzej poradziła sobie z tymi tematami młodzież z powiatu ostrołęckiego (średni wynik - 37,07%; 38,24%). Jeśli chodzi o porównanie zdawalności w różnych dzielnicach Warszawy, najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z Białołęki (96,8%), a najgorzej poszło maturzystom z dzielnicy Ursus (40,2%) i Wesołej (68,8%). Już niedługo OKE w Warszawie powinno opublikować bardziej szczegółowe informacje na temat wyników tegorocznych egzaminów dojrzałości.
[AKTUALIZACJA]
Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego zaplanowany został na 3 lipca (wtorek) 2018 roku. W tym samym dniu do szkół trafią także świadectwa i aneksy informujące o wynikach, a potem (także 3 lipca) zostaną one przekazane maturzystom.
Warto dodać, że tegoroczny egzamin maturalny pisało w całej Polsce ok. 280 tys. uczniów. Wyniki matur 3 lipca poznają także warszawscy maturzyści. Dowiemy się jak poszło uczniom z naszego regionu, jak tylko Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie zaprezentuje takie dane - artykuł będziemy aktualizować.
>>> Wyniki matur 2018. Kiedy i gdzie je sprawdzać?
A jak wyglądała tegoroczna matura? W przypadku języka polskiego wszyscy spodziewali się tekstów patriotycznych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Kiedy punktualnie o godzinie 9.00 otworzyli arkusze, przed ich oczami pojawił się temat związany z „Lalką” Bolesława Prusa. Alternatywą było przeprowadzenie analizy tekstu poetyckiego. Tym razem był to wiersz Ernesta Brylla pt. "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają".
Oczywiście matura to nie tylko język polski. W kolejnych dniach uczniowie podchodzili m.in. do egzaminów z matematyki oraz języka obcego nowożytnego.
Zobacz również: Przerwali zajęcia pierwszej pomocy, żeby udzielić jej upojonej alkoholem 16-latce
Zobacz To Wideo: