Ciekawostki

Wyprawka szkolna za czasów PRL-u. Kultowe przedmioty sprzed lat. Dziś są już niespotykane

2024-08-07 5:00

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej ludowej wyprawka szkolna miała zupełnie innych charakter niż ta znana nam dzisiaj. Tornistry dzieci nie były wypełnione gadżetami i najnowszymi sprzętami, lecz miały jedynie to, co udało się zdobyć. Piórnik z kilkoma ołówkami czy kolorowa gumka do ścierania były już prawdziwym luksusem.

Kultowe przybory szkolne z czasów PRL-u. Jak wyglądała zawartość plecaka?

Szkoła w okresie PRL-u znacznie różniła się od tej współczesnej. Naturalne więc, że zawartość plecaka każdego ucznia także uległa zmianie na przestrzeni lat.

Jak wiadomo, lada moment 1 września, więc oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego - rodzice z dziećmi ruszą do sklepów, by skompletować wyprawkę. Nowy plecak, zeszyty, piórnik, długopisy, kredki, buty, ubrania, strój na zajęcia wychowania fizycznego, telefon czy laptop - to raczej współcześnie standardowe elementy wyprawki. Czy lata temu również tak było? 

Oczywiście, że nie! W okresie PRL-u dzieci i młodzież nie miały niestety takich możliwości. W sklepach brakowało niemalże wszystkiego, więc zakup nowego plecaka czy piórnika był wyzwaniem. Dodatkowo spora część rodzin nie mogła sobie pozwolić na takie wydatki, tym samym często wyprawkę "odziedziczało się" np. po rodzeństwie czy kuzynostwie.

Co ciekawe, przed laty niemalże każdy uczeń nosił tornister. Dziś raczej są one już niespotykane, podobnie jak metalowe piórniki czy klasyczne czarno-białe halówki.

Co więc uczniowie przynosili do szkół na sale lekcyjne? Jak bardzo ówczesna wyprawka różniła się od tej, którą znamy dziś? Więcej szczegółów wraz z archiwalnymi fotografiami znajdziesz w naszej galerii zdjęć poniżej.

QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?

Pytanie 1 z 15
Z handlu wymiennego w czasach PRL po pobycie na Węgrzech Polacy przywozili na sprzedaż…
QUIZ PRL. Tym handlowano w PRL. Pamiętacie, co przywożono z Niemiec, Węgier i Turcji?
Najwięksi amanci PRL. Historia z Koprem
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki