Każdy darczyńca może porozmawiać z wolontariuszami odpowiedzialnymi za rodziny, które wsparł. Czasami ta pomoc nie ma charakteru jednorazowego, lecz długofalowy, bo ofiarodawca na przykład pomaga danej osobie lub rodzinie w znalezieniu pracy czy w przygotowaniu biznesplanu.
- Ten weekend cudów to połączenie serca z rozumem. Darczyńcy i wolontariusze są wzruszeni, że mogą pomóc, rodziny są wzruszone, że ktoś o nich pomyślał. Rodziny otrzymują to, czego potrzebują, o co prosiły – jednym z wielu przykładów jest wózek inwalidzki dla pana Władysława. Dzięki temu pan Władysław pierwszy raz od kilku miesięcy będzie mógł wyjść na zewnątrz – opisywała prezes Stowarzyszenia Wiosna, Joanna Sadzik.
Szlachetna Paczka w liczbach
W tegoroczną 18. edycję projektu zaangażowało się 12 tys. wolontariuszy. Ponad 16,7 tys. zostało wyselekcjonowanych z blisko 30 tys. odwiedzonych domów. Historie potrzebujących rodzin znalazły się na stronie internetowej Paczki – tu darczyńca mógł wybrać rodzinę, której chce pomóc.
- Jesteśmy świeżo po dostarczeniu prezentów wielodzietnej rodzinie - opisuje wolontariuszka Bogumiła. - Były łzy i pisk dzieci, które nie mogły wyjść z zachwytu otwierając kolejne prezenty. Takie obrazy pozostają w pamięci na długo - dodała.
Czytaj także: WOŚP rezygnuje z pokazu fajerwerków. Nie będzie światełka do nieba!
Czytaj także: Pierwsza linia metra wymaga przeglądu. Jeszcze nigdy go nie przeprowadzono! [AUDIO]
Akcja Szlachetna Paczka organizowana jest od 2001 r. Podczas poprzedniej edycji pomoc dotarła do około 20 tys. potrzebujących rodzin. 18. Finał potrwa do niedzieli.
Nasza reporterka Agata Sulińska odwiedziła jeden z warszawskich magazynów.
POSŁUCHAJ: