Koronawirus zaatakował najwyższe władze Warszawy! Wiceprezydent Paweł Rabiej ma covid-19. Przez kilka ostatnich dni był na kwarantannie, nie wychodził z domu od 5 października, więc nie miał kontaktu z urzędem. Pracował zdalnie. Zaprocentowała więc ostrożność i ci urzędnicy, którzy dziś pojawili się w ratuszu - m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wiceprezydent Renata Kaznowska, nie muszą być uziemieni na kwarantannie. - Ale krąg się zacieśnia - przyznają nam stołeczni urzędnicy.
Paweł Rabiej wynik otrzymał w piątek, 9 października.
"Głupota, nieostrożność i brawura karmią tę pandemię. Czy jest na to sposób, gdy nawet osoby odpowiedzialne w rządzie za jej tłumienie, np. premier czy minister oświaty zachowują się nieodpowiedzialnie?" - pisał tego dnia na facebooku.
- Współpracownicy wiceprezydenta otrzymali negatywne wyniki testów. - Praca żadnego z podległych mu biur nie jest zaburzona - wyjaśnia Gałecka.
To pierwszy przypadek zakażenia na najwyższych szczeblach stołecznego samorządu. Gdzie wiceprezydent mógł się zarazić? Nadzorując stołeczne szpitale jeździł bardzo dużo po mieście, spotykał się dyrektorami i lekarzami, uczestniczył w konferencjach. Więc praktycznie wszędzie.
POLECAMY TEŻ ARTYKUŁ: Chorowałem 23 dni w samotności. Opowiada burmistrz Pragi-Południe
Jak słyszymy wiceprezydent czuje się dobrze. Nie ma bardzo wysokiej gorączki, nie stracił węchu ani smaku. Ma objawy przeziębienia i osłabienia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Iga Świątek w warszawskim ratuszu. Co dostała w prezencie?
Nie tak dawno Paweł Rabiej wrócił z Berlina, gdzie wizytował klinikę Charité, największy europejski szpital, zajmujący cały kwartał Berlina w pobliżu najważniejszych urzędów i instytucji. "Delegacja samorządowa z Warszawy jest pierwszą od wybuchu pandemii delegacją, która gości w klinice na zaproszenie władz Berlina - naszego miasta partnerskiego.To dla nas wielki zaszczyt, ale przede wszystkim okazja porozmawiania z ekspertami, którzy zajmują się leczeniem zakażonych pacjentów. Pracuje tu prof. Christian Drosten, jeden z najlepszych wirusologów na świecie, specjalista w zakresie koronawirusów. Jego głos jest uważnie słuchany i przez obywateli i przez instytucje i to on współtworzy niemiecką strategię zduszania COVID-19. Jako jeden z pierwszych zidentyfikował koronawirusa SARS w 2003 r., a w styczniu tego roku – już tydzień po tym, gdy Chińczycy opublikowali pełną sekwencję nowego koronawirusa SARS-CoV-2 – stworzył pierwszy protokół diagnostyczny, na którym oparta jest większość testów molekularnych wykrywających wirusa u zakażonych." - opowiadał niespełna miesiąc temu Paweł Rabiej.
Nie spodziewał się wówczas, że po kilku tygodniach od tamtej wizyty i jego trafi koronawirus.
Życzymy zdrowia!