ZABÓJCZY SMOG w stolicy! Wisi nad Warszawą i truje mieszkańców!

2014-06-05 0:01

Powietrze w stolicy jest zabójcze! Potwierdzają to najnowsze badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z każdej strony otaczają nas rakotwórcze substancje i groźne dla zdrowia pyły. Najbardziej narażeni są mieszkańcy niskich pięter w centrum miasta i samodzielnie ogrzewanych domków jednorodzinnych. To im grożą alergie, astma i nowotwory.

Powietrze jest pełne bardzo szkodliwych substancji. Na przykład kumulujący się w organizmie i mogący powodować nowotwory benzopiren w całej Warszawie przekracza dopuszczalne normy. - Na całym obszarze stolicy poziom tej substancji jest przekroczony dwu-trzykrotnie - mówi Krystyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wysoki poziom tej rakotwórczej substancji emitowany jest do atmosfery podczas spalania węgla czy drewna oraz śmieci. - Warszawa jest także ofiarą otaczających ją miast, gdzie gospodarstwa są ogrzewane węglem, a benzopiren przychodzi do nas z wiatrem - dodaje Krystyna Barańska. "Najbezpieczniejsi" są mieszkańcy Wilanowa i Wawra, ale już w Ursusie, na Targówku, Woli, we Włochach czy na północnej Pradze strach wziąć głęboki oddech.

SMOG zabójca wisi nad Warszawą!

Z kolei samochody sprawiają, że Śródmieście i stykająca się z nim część Woli i Ochoty są siedliskiem dwutlenku azotu i groźnych pyłów typu PM 2,5 i PM 10, które powodują astmę czy raka płuc. Najgorzej jest na poziomie asfaltu, ale im wyżej, tym lepiej. Już na wysokości czwartego piętra powietrze w centrum można przyrównać do tego z Kampinosu. Czysto jak w Kampinosie mogłoby być w całej Warszawie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od kilku lat organizuje program KAWKA, mający na celu zmniejszenie oddziaływania zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują przekroczenia dopuszczalnych poziomów trucizn. I chociaż pieniądze na podłączanie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymianę pieców czy ocieplanie budynków leżą niemal na ulicy, nikt z nich nie korzysta.

Witold Maziarz z NFOŚiGW:

- W ostatnim roku nie było zgłoszeń z Mazowsza w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

PM 2,5 i PM 10

Szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone w powietrzu mają wpływ na skrócenie średniej długości życia, powodują wzrost zgonów z powodu chorób układu oddechowego, nasilenie astmy. Przez płuca toksyczne pyły dostają się do krwi!

Czytaj: Smog dusi mieszkańców Krakowa! To straszne!

ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają