Pod koniec listopada anonimowy darczyńca przekazał do Muzeum Historycznego w Legionowie rzadki przedmiot – czekan wykonany z brązu. To sensacyjne znalezisko pochodzi z warszawskiej Białołęki. Odkryto je w dolinie rzeki Długiej na terenie dawnej wsi Kąty Grodziskie.
Zabytek wyróżnia się bogatą ornamentyką, charakterystyczną dla broni ceremonialnych z epoki brązu. Na powierzchni czekana można dostrzec zdobienia w postaci rytych trójkątów i falistych linii, a także motywy spiralne umieszczone na obuchem. Te elementy wskazują na kunszt rzemieślniczy warsztatów z Kotliny Panońskiej, aktywnych w latach 1700–1300 p.n.e.!
Co ciekawe, czekany tego typu są rzadkością na terenie Polski, a dotychczas znajdowano je głównie wzdłuż biegu Odry. Artefakt zachował się w dobrym stanie, choć jeszcze w starożytności został złamany w dwóch miejscach.
Znalezisko zostało zgłoszone do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po przeprowadzonej ekspertyzie konserwatorskiej zdecydowano, że czekan pozostanie w Muzeum Historycznym w Legionowie.
Zanim trafi do ekspozycji, zabytek przejdzie kompleksowe prace konserwatorskie, które pozwolą ustabilizować jego strukturę i powstrzymać procesy korozji. Planuje się również szczegółowe badania laboratoryjne, które mogą pomóc w ustaleniu dokładnego pochodzenia surowca oraz określeniu technologii jego wykonania.