Meble z XVIII wieku, utracone podczas II wojny światowej, wracają do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Cenne meble odnaleziono dzięki projektowi badawczemu "Daphne" polegającemu na ewidencjonowaniu i dokumentowaniu całość zbiorów, czyli ok. 1,2 miliona eksponatów przez naukowców z drezdeńskich muzeów.
W trakcie prac badawczych zauważono na dwóch meblach z XVIII wieku oznaczenia świadczące o tym, że pochodzą z historycznej kolekcji Muzeum w Wilanowie. W toku prac znaleziono francuskie damskie biurko i kabinet. - Obydwa meble reprezentują rozpowszechnioną w Europie XVIII wieku modę na sztukę Dalekiego Wschodu - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszy z mebli, czyli biurko rokokowe z opuszczanym pulpitem wykonał ok. 1745 r. w Paryżu Jacquesa Dubois (ok. 1693-1763). Zasłynął on dzięki meblom zdobionymi markieterią, dalekowschodnią lub europejską laką i finezyjnymi okuciami z brązu złoconego o motywach rokokowych. - Jego dzieła zdobią najsłynniejsze kolekcje. Opisywane biurko ma sygnaturę mistrza wybitą na krawędzi ścianki bocznej I.DUBOIS i znak kontroli cechu francuskich mistrzów meblarstwa - ebenistów JME, poświadczający najwyższą klasę wyrobu - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Drugi mebel to utrzymany w stylu chińskim kabinet zamykany dwuskrzydłowymi drzwiczkami kryjącymi wnętrze z piętnastoma szufladkami. - Jego powierzchnia pokryta została europejską czarną laką z malowanymi na białym tle barwnymi dalekowschodnimi pejzażami. Misternie dekorowane cyzelowanym ornamentem wstęgowym złocone okucia zamka i narożników, zawiasy i antaby szuflad wskazują na francuskie pochodzenie mebla - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W przeciwieństwie do rokokowego biurka drugi mebel wymaga natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. Meble po szeregu badań i przeprowadzeniu prac konserwatorskich zostaną udostępnione publicznie.
Materiał radiowy i wideo zrealizowała Agata Sulińska, reporterka Radia ESKA.