Momentami zabawna, po chwili dość smutna i refleksyjna. Taka będzie nowa wystawa czasowa w warszawskiej galerii Zachęta. Zbiór obrazów, fotomontaży, fotografii i innych materiałów ukaże specyfikę życia mieszkańców w powojennej Warszawie. Ekspozycja pod nazwą "Zaraz po wojnie" będzie dostępna od 3 października do 10 stycznia.
Na ekspozycję złoży się w sumie około 500 różnych dzieł, przedmiotów i materiałów archiwalnych ukazujących życie mieszkańców stolicy w latach 1944-1948. Z jednej strony pragnienia, plany, marzenia i codzienne życie ludzi, a z drugiej - ciągle towarzyszący niepokój, wszechobecny chaos, nieufność ludzi wobec władzy i siebie samych. Jak po toczącej się przez wiele lat wojnie zacząć żyć normalnie i czy tak się jeszcze w ogóle da? Wystawione dzieła pokażą między innymi wyjątkową rolę powojennych artystów, których ciężkim zadaniem było wyciągnięcie społeczeństwa z traumy.
O tym, jak z dnia na dzień zmieniało się życie stolicy w drugiej połowie lat 40-tych opowiedzą zarówno prace niszowych twórców, jak i tych znanych szerszemu gronu. Wśród dzieł znajdziemy również te wykonane przez Tadeusza Kantora, Julię Kotarbińską, Xawerego Dunikowskiego czy Marię Chrząszczową.
O ekspozycji z kuratorką Joanną Kordjak rozmawiała reporterka Radia ESKA, Agata Chruściak: