Niszczejąca i powoli dewastowana oficyna jest jednym z dwóch tego typu budynków na Pradze Północ, będących ostatnim świadectwem drewnianego budownictwa, które do końca lat 50. XX w. było w tym rejonie miasta dominujące. Ostatni lokator wyprowadził się stamtąd dopiero w 2018 r. i od tego budynek stoi pusty, jedynie prowizorycznie zabezpieczony. A wymaga gruntownego remontu.
Słynny jasnowidz z Człuchowa przyszłość Warszawy widzi w czarnych barwach!
Dopiero w 2020 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał dotację 100 tys., która pokryje część kosztów planowanego remontu. Początkowo miasto deklarowało, że dołoży drugie tyle, teraz mówi o pokryciu "pozostałych kosztów", które na pewno będą dużo wyższe.
Rafał Trzaskowski chce zlikwidować TVP!
Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont ratunkowy drewnianej oficyny przy ul. Kawęczyńskiej 26, który da szansę na ocalenie zabytku - napisał Urząd Miasta na swojej stronie. Remont obejmie najbardziej zagrożone i zdegradowane fragmenty budynku - drewnianą konstrukcję skrajnych jego części. Ponadto zakłada przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które grożą zawaleniem oraz wykonanie tymczasowego pokrycia dachu i remont części fundamentów.
Pendolino to samo, ale nie takie samo! Co się zmieni?
Następne etapy prac przewidują naprawę drewnianej konstrukcji środkowej części budynku wraz ze wzmocnieniem i izolacją fundamentów oraz przemurowaniem dwóch środkowych kominów. W planach są też remont i prace konserwatorskie elewacji wraz ze snycerką (drewniane zdobienia) i stolarką (drewniane elementy ścian, okna, drzwi). W dalszej kolejności nastąpi wymiana więźby dachowej nad całym budynkiem z wykorzystaniem historycznego drewna oraz położenie nowego pokrycia dachu, a także wykończenie wnętrz wraz z konserwacją drewnianych klatek schodowych - planuje miasto. I zapowiada, że w przyszłym roku będzie się starać o kolejne dotacje u Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Już od niedzieli nowe przeliczniki w kościołach! Ile osób może być na mszy?
Po zakończeniu remontu przewidywane jest przywrócenie jego funkcji mieszkalnej, jednak jednak z uwagi na jego unikatowy charakter i wyjątkowość rozważana jest adaptacja drewniaka do pełnienia funkcji społeczno-kulturalnych. Jednym z pomysłów jest utworzenie w tym miejscu ośrodka kultury.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.