Darmowa sterylizacja i kastracja psów i kotów w Warszawie
Akcja prowadzona będzie w stolicy do końca listopada 2023 r. lub do wyczerpania środków finansowych. W tym roku miasto wyda na ten cel 700 tys. zł. Właściciele czworonogów mogą wybrać jedną z 28 lecznic bez względu na dzielnicę zamieszkania. Ważne jest jednak, by mieszkać na terenie Warszawy. Lista lecznic dostępna TUTAJ. Decydując się na wykonanie zabiegu u pupila, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Piszemy o nich poniżej.
Zabieg darmowej kastracji i sterylizacji czworonoga w Warszawie – to musisz wiedzieć!
Zabiegowi kastracji i sterylizacji można poddać zwierzę powyżej 6. miesiąca życia oraz kwalifikujące się do znieczulenia ogólnego. Co ważne, pupil musi być również zaczipowany, a także posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Dodatkowo należy pamiętać, że:
- podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki/rui.
- od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej 2 tygodnie
- minimum 12 godzin przed zabiegiem nie należy karmić zwierzęcia (podajemy tylko wodę do picia)
- należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych przekazanych przez lekarza weterynarii
Jak podaje ratusz, od 2012 roku, czyli od początku obowiązywania programu, sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano ponad 20,5 tys. psów i kotów.
Zabieg darmowego czipowania czworonoga w Warszawie – to trzeba wiedzieć!
Czipowanie to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, która w przypadku zaginięcia pupila umożliwia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Czip jest wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat.
Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu.
Z czipowania czworonogów może skorzystać zwierzę, które ukończyło 12. tydzień życia i posiada aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Z danych ratusza latach 2007-2022 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez miasto poddano niemal 110 tys. psów i kotów.