Czipowanie jest elektronicznym znakowaniem zwierzą. To doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt i ratunek dla właścicieli czworonogów, którzy zaniepokojeni szukają swoich zaginionych pupili. Czip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest naprawdę maleńki. Ma wielkość zaledwie ziarenka ryżu! Co więcej, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych.
Jak wygląda czipowanie psa?
Czipowanie psów jest całkowicie bezbolesne. To tylko jedno niewielkie ukłucie, a może nawet w przyszłości uratować życie czworonoga. Czip wprowadza się podskórnie na szyi lub między łopatkami. Co ważne, może on działać nawet kilkadziesiąt lat. To łatwy i sprawdzony sposób, by odnaleźć właścicieli zaginionego zwierzaka. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer czipa i po sprawdzeniu go w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu psa. Umożliwia to w praktyce natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga.
- Psy zaczipowane, w przypadku zagubienia się, nie muszą przyjeżdżać do schroniska i przeżywać ogromnego stresu z tym związanego. Po znalezieniu odwożone są do właściciela - wyjaśnia stołeczny ratusz.
W specjalne czytniki wyposażone są: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, Eko Patrole Straży Miejskiej oraz większość lecznic weterynaryjnych. Warto też pamiętać, że elektroniczne oznakowanie jest niezbędne, aby podróżować z pupilem po krajach Unii Europejskiej.
Darmowe czipowanie w Warszawie
Już w sobotę, 12 czerwca, właściciele psów będą mieli okazję zaczipować swoje czworonogi całkowicie bezpłatnie. Schronisko Na Paluchu organizuje akcję darmowego czipowania psów. Potrwa ona aż pięć godzin. Czipowanie będzie odbywać się od 10 do 15 na teren OSiR Bemowo przy ul. Obrońców Tobruku 40.
ZOBACZ TEŻ: Słoneczny patrol nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Wysportowani ratownicy dbają o bezpieczeństwo nad wodą
Warszawiacy, którzy chcą skorzystać z możliwości darmowego zaczipowania psa, powinni zabrać ze sobą książeczkę zdrowia zwierzaka oraz swój dowód osobisty.
- W ciągu maksymalnie 7 dni od wydarzenia czipy zostaną zarejestrowane w bazie Safe-Animal, o czym opiekunowie zostaną poinformowani smsem - informuje stołeczny ratusz.