
Spis treści
- Uzdrowiskowa legenda pod Warszawą. Każdy kuracjusz chciał się tam leczyć
- Dawne uzdrowisko Otwock. Blisko Warszawy, a daleko od zgiełku
Uzdrowiskowa legenda pod Warszawą. Każdy kuracjusz chciał się tam leczyć
Na terenie całej Polski znajduje się wiele miejscowości uzdrowiskowych. Co ciekawe, niektóre z nich, choć straciły swój oficjalny status, nadal zachwycają i pozostają we wspomnieniach wielu. Idealnym tego przykładem jest oddalona zaledwie 20 km od Warszawy miejscowość Otwock, która w przeszłości była perełką uzdrowiskową.
Otwock znany był w szczególności z unikalnego mikroklimatu, określanego mianem "mahoniowego powietrza". Największy rozkwit uzdrowiska miał miejsce tuż przed II wojną światową - właśnie wtedy powstało tam wiele obiektów leczniczych, w tym słynne sanatorium Abrama Gurewicza.
Dawne uzdrowisko Otwock. Blisko Warszawy, a daleko od zgiełku
Otwock zyskiwał na popularności jako miejsce wypoczynku i leczenia, co skutkowało jego dynamicznym rozwojem. Na miejsce przybywały prawdziwe elity, które chciały odpocząć w ciszy i spokoju. Co ciekawe, na przyjazd zdecydował się nawet Józef Piłsudski oraz Władysław Reymont. W latach świetności miejscowości odwiedzały ją dziesiątki tysięcy turystów, lecz niestety dobra passa zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej.
Wojenna deportacja ludności odcisnęła trwałe piętno na Otwocku, który po wojnie nie zdołał odzyskać dawnej świetności. Uzdrowiskowy charakter ustąpił miejsca nowej rzeczywistości, choć - jak się okazuje - od kilku lat trwają starania o jego przywrócenie.