Z danych przekazanych przez PSP wynika, że od 1 października ubiegłego roku, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 2523 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem 1110 osób wymagało hospitalizacji, a 40 osób zmarło.
Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.
W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię pt. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa, w której propagowane są bezpieczne zachowania oraz wiedza o zagrożeniach związanych z czadem. Strażacy zachęcają również do instalowania czujek tlenku węgla ostrzegających o pojawieniu się tego gazu.
Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.