Zbigniew Wawer spocznie na Powązkach Wojskowych. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie miał 66 lat

i

Autor: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Znamy datę pogrzebu

Zbigniew Wawer spocznie na Powązkach Wojskowych. Pogrzeb dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie będzie miał charakter państwowy

2022-12-16 21:46

Wiadomo już, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb zmarłego dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie. Zbigniew Wawer odszedł 12 grudnia w wieku 66 lat. Wybitny muzealnik i historyk przegrał walkę z ciężką chorobą. 29 grudnia odbędą się uroczystości pogrzebowe. Zbigniew Wawer spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zbigniew Wawer nie żyje. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie miał 66 lat

W poniedziałkowy wieczór, 12 grudnia, dotarły do nas niezwykle smutne wieści. Po długiej i ciężkiej chorobie, jaką był rak trzustki, zmarł Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. Miał 66 lat.

"Przepełnieni głębokim smutkiem żegnamy Profesora Zbigniewa Wawra, naszego Dyrektora, który odszedł dzisiaj po ciężkiej chorobie. Pozostanie w naszej pamięci jako dobry człowiek i wielki patriota. Panie Dyrektorze, będzie nam Pana bardzo brakowało!" - pożegnali zmarłego współpracownicy we wzruszającym wpisie w mediach społecznościowych.

Zbigniew Wawer spocznie na Powązkach Wojskowych

W piątek, 16 grudnia, Łazienki Królewskie przekazały informacje dotyczące ostatniego pożegnania nieodżałowanego dyrektora instytucji. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 29 grudnia.

Najpierw o godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie odbędzie się msza święta żałobna. Bezpośrednio po mszy autokary zabiorą uczestników uroczystości sprzed kościoła na Cmentarz Wojskowy na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45. Tam o godz. 12:30 sprzed bramy głównej nekropolii wyruszy kondukt żałobny. Jak podają Łazienki Królewskie, pogrzeb będzie miał charakter państwowy z ceremoniałem wojskowym.

Kim był Zbigniew Wawer?

Zbigniew Wawer był muzealnikiem i historykiem wojskowości – wybitnym znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej. Od października 2011 r. był profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej. W latach 2012-2016 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Z kolei od marca 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a od 2018 r. oficjalnie został dyrektorem tej instytucji.

Był też autorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, w tym monografii "Monte Cassino" – najpełniejszej polskiej pracy o bitwie, współautorem książki "Wojsko polskie w II wojnie światowej" oraz artykułów naukowych z zakresu historii Polski i wojskowości, a także publikacji popularnonaukowych dla "Rzeczypospolitej", "Mówią Wieki", "Poligon" i "Wojsko Polskie – Hachette".

Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają