Jesień na talerzu
Na czas, kiedy za oknem deszcz, wiatr i niższe temperatury, warto sięgać po rozgrzewające posiłki. Dobrym pomysłem będzie zupa przygotowana z chudego mięsa i dużej ilości sezonowych warzyw (np. dyni, buraka i fasoli), doprawiona ostrą przyprawą, np. chilli lub curry. Dzięki niej zyskamy energię, dostarczymy składników odżywczych i przyspieszymy trawienie!
– Warzywem, które warto włączyć do jesiennego menu jest dynia, która zawiera dużo beta-karotenu (prowitaminy A), jest też cennym źródłem witamin: B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych, takich jak: fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Jest również niskokaloryczna i beztłuszczowa, dlatego idealnie nadaje się dla osób będących na diecie! – mówi Martyna Topolińska, dietetyk firmy Body Chief, lidera cateringu dietetycznego w Polsce.
Jesienią warto sięgać także po buraka, który na naszych talerzach gości zdecydowanie zbyt rzadko! To warzywo lekkostrawne i niskokaloryczne, które obniża ciśnienie, pomaga przy przeziębieniu oraz oczyszcza organizm. Ma przy tym sporo witamin i składników mineralnych, również tych rzadko występujących w żywości. Można go jeść zarówno na ciepło jako składnik np. zup oraz na zimno m.in. w pastach, sałatkach czy surówkach.
Na naszych talerzach miejsce powinna znaleźć także fasola, która działa antystresowo, antydepresyjnie i opóźnia proces starzenia. Zawiera błonnik, który reguluje ciśnienie tętnicze oraz poprawia działanie układu pokarmowego. Jesienią, w sezonie wzmożonego ryzyka zachorowań warto jeść również ryby morskie, zawierające w sobie dużą ilość witaminy D, która odpowiedzialna jest za naszą odporność.
Na słodko i wytrawnie
Alternatyw nie brakuje także dla osób, które w swojej diecie wolą słodkie smaki. Jesienią sady obradzają w jabłka, a wiele dostępnych na rynku rodzajów sprawia, że każdy znajdzie swój ulubiony. Te owoce mają niski indeks glikemiczny i są bogate w błonnik, co pozwala regulować poziom cukru we krwi, zawierają również pektyny pomagające oczyścić organizm z toksyn. Oprócz jabłek warto zaopatrzyć się także w gruszki czy śliwki. Te pierwsze dzięki zawartości boru wspomogą pracę mózgu, natomiast śliwki ułatwiają trawienie, wpływają pozytywnie na wkład nerwowy oraz działają antynowotworowo.
– Jesienne owoce można wykorzystać zarówno do dań na słodko, np. do owsianek, ciast czy jako musy do jogurtów, a także jako dodatki do wytrawnych potraw. Najlepiej spożywać je jednak na surowo. Wówczas nie tracą cennych substancji odżywczych i enzymów – mówi Martyna Topolińska z cateringu dietetycznego Body Chief. – Wykorzystywanie sezonowych produktów to jeden z kluczowych punktów, którymi kierujemy się podczas przygotowywania jadłospisu dla naszych diet.
Nie masz czasu na przygotowywanie posiłków? Body Chief przychodzi z pomocą!
Większość z nas wie jak istotna dla naszego organizmu jest odpowiednia dieta. Często jednak nie mamy ani czasu, ani pomysłów na przygotowywanie obiadów, nie mówiąc już o posiłkach na cały dzień. Sięgamy więc po szybkie przekąski, przetworzone produkty albo żywimy się fast food’ami. To jednak nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, samopoczucie i wagę.
Z pomocą przychodzą specjaliści z Body Chief – Ważne, żeby jeść regularne i dobrze zbilansowane posiłki. Zamawiając naszą dietę każdy z klientów ma to zagwarantowane, ponieważ codziennie rano czeka na niego 5 pełnowartościowych posiłków na cały dzień, indywidualnie dostosowanych do jego potrzeb – dodaje dietetyk firmy Body Chief.
Bez względu na to, czy samodzielnie eksperymentujemy w kuchni, czy korzystamy z bogatej oferty cateringu dietetycznego, ważne żeby uwzględnić w codziennej diecie dobrodziejstwa, jakie przynosi ze sobą jesień. Dzięki temu dobrze przygotowany organizm dużo lepiej poradzi sobie z przeciwnościami, jakie czekają na niego wraz z pogarszającą się pogodą.
Artykuł powstał we współpracy z marką Body Chief. Więcej informacji znajdziecie na www.bodychief.pl