Rozchodnik na dwóch ulicach w centrum
Rozchodnik jest już na dwóch odcinkach sieci tramwajowej śródmieścia. Pierwszy z nich to tory o długości 570 metrów w Alejach Jerozolimskich między placem Zawiszy a Żelazną. Drugi to nieco dłuższy odcinek na Jana Pawła II o długości 668 metrów między rondem ONZ a dworcem Warszawa Centralna. Łączna powierzchnia obydwu torowisk, gdzie tłuczeń został przykryty zieloną powierzchnią przekracza 4000 metrów kwadratowych.
Nie trzeba go podlewać, sam magazynuje wodę
Zielone tory w centrum zostały pokryte siedmioma gatunkami rozchodnika. Dzięki temu, gdy roślina będzie kwitła, to torowisko będzie zmieniało kolor. - Rozchodnik posadziliśmy na podłożu do uprawy roślin, a pod nim znalazła się warstwa której zadaniem będzie magazynowanie wody. Prace wykonywaliśmy w nocy, więc nie trzeba było wstrzymywać ruchu tramwajowego - przekazał Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich.
2 miliony złotych za dwie zielone ulice
Wykonawcą jest firma Werde, która otrzyma wynagrodzenie w wysokości blisko 2 mln zł. Będzie też musiała dbać o rośliny przez najbliższe 3 lata, później tramwajarze przejmą opiekę nad rozchodnikiem.
Rozchodnik lepszy od trawy
W Warszawskie jest już 28 kilometrów zielonych torów. Początkowo tramwajarze wybierali zwykłą trawę, jednak szybko się okazało, że trzeba było ją często podlewać. Zastąpiono ją więc rozchodnikiem, który sam reguluje sobie gospodarkę wodną. - To szczególnie ważne przy ocieplającym się klimacie i braku wody w Polsce - podsumował rzecznik miejskiej spółki.