Zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski. Był wieloletnim duszpasterzem środowisk twórczych

i

Autor: JACEK WASZKIEWICZ/REPORTER

Smutne informacje

Zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski. Był wieloletnim duszpasterzem środowisk twórczych

2023-12-14 19:04

Nie żyje ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych. Miał 82 lata. Smutne informacje o śmierci duchownego przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych w czwartek, 14 grudnia ks. Przemysła Śliwiński, rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej. Pogrzeb ks. Niewęgłowskiego odbędzie się 18 grudnia.

Zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski

"W wieku 82 lat zmarł ks. Wiesław Niewęgłowski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych" - poinformował ks. Przemysła Śliwiński, rzecznik Archidiecezji Warszawskiej na platformie X.

Na stronie diecezji siedleckiej pojawiła się informacja o dacie ostatniego pożegnania duchownego. Pogrzeb ks. Wiesława Niewęgłowskiego odbędzie się w poniedziałek, 18 grudnia. Najpierw o godz. 11 odbędzie się czuwanie modlitewne. Następnie w samo południe o godz. 12 w parafii Zbuczyn rozpocznie się msza święta pogrzebowa, której przewodniczył będzie bp Piotr Jarecki.

Po mszy św. ciało zmarłego księdza zostanie złożone do grobu na cmentarzu parafialnym w Zbuczynie.

Kim był ks. Wiesław Niewęgłowski?

Ks. Wiesław Niewęgłowski urodził się 11 lipca 1941 w Zbuczynie w woj. mazowieckim. W latach 1961–1966 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (polonistykę, teatrologię, teorię filmu). W roku 1970 ukończył Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Również w tym roku (24 maja) otrzymał święcenia kapłańskie.

W latach 1970–1973 ks. Wiesław Niewęgłowski był prefektem w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Warce i organizatorem duszpasterstwa młodzieży. W 1974 r. został zaś duszpasterzem w kościele św. Anny w Warszawie, a od 1975 r. był inicjatorem i organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

Ks. Wiesław Niewęgłowski był krajowym Duszpasterzem Środowisk Twórczych i inicjatorem budowy kościoła środowisk twórczych św. Brata Alberta i Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym w Warszawie oraz w latach 1999–2012 jego pierwszym rektorem.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był uczestnikiem rozmów z władzami ws. zwolnień internowanych w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom.

Był wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach, Akademii Teatralnej, Akademii Teologii Katolickiej, ASP i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie.

Po 2002 r. ks. Wiesław Niewęgłowski był kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa Telewizyjnego w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 1997 r. był szefem programów katolickich w TVP/TVP Info.

W 1999 r. duchowny został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Rafał Pasztelański w artykule "Agent bezpieki czy ofiara?" opublikowanym w Życiu Warszawy nr 223 - 23 września 2006 r. przedstawił informacje dot. domniemanej współpracy ks. Niewęgłowskiego z SB, m.in. w kontekście badań naukowych prowadzonych przez i jego analizy przypadku TW ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ps. "Recenzent". W lutym 2008 r. Kościelna Komisja Historyczna oczyściła go z zarzutów o współpracę z SB.

Ks. Wiesław Niewęgłowski był także autorem kilkudziesięciu publikacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki