Ustawa wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Zmiany wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, których zachowanie przyczynia się do śmierci na drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.
Polecany artykuł:
Zmiany dla kierowców 2017: nowe przepisy drogowe
- Pijany bądź odurzony narkotykami kierowca, który spowoduje śmiertelny wypadek lub taki, który przyczyni się do ciężkiego uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Istotne jest również to, że kara nie będzie mogła być zawieszona. Do tej pory najniższą karą było zaledwie 9 miesięcy pozbawienia wolności, a wyrok można było zawiesić do jednego roku
- Wykroczenia drogowe, w których wszczęto postępowanie będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu popełnienia czynu. Do tej pory przedawnienie następowało po dwóch latach
- Kierowca, który mimo zabranego prawa jazdy wciąż kieruje samochodem, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia. Od teraz, obowiązkowo dostanie zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat
- Kierowca uciekający przed policyjnym radiowozem, zmuszając go tym samym do pościgu, może dostać karę do 5 lat więzienia. Obligatoryjnie także dostanie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Dzisiaj za tworzenie tak ogromnego zagrożenia i brawurową jazdę grozi jedynie grzywna lub kara aresztu do 30 dni
- Sądy, które orzekają w sprawach o przestępstwa drogowe, będą obligatoryjnie informowane o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy, o ilości mandatów punktów karnych i o tym czy zatrzymano mu wcześniej prawo jazdy.
Dotychczasowe przepisy utrudniały skuteczne ściganie piratów drogowych
Funkcjonujące dotąd przepisy nie ułatwiały skutecznego ścigania sprawców naprawdę groźnych wykroczeń drogowych. Nowa ustawa ma pomóc na lepsze rozliczanie z popełnionych czynów piratów drogowych czy pijanych kierowców.
Wprowadzenie zmian jest związane z dyskusją o tragicznym wypadku, do którego doszło w 2016 roku. Na warszawskiej Pradze pirat drogowy, któremu wcześniej zabrano prawo jazdy i trzykrotnie był karany za prowadzenie samochodu bez tego dokumentu, śmiertelnie potrącił 14-letnią dziewczynkę.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, w 2016 roku na polskich drogach zginęło 72 dzieci w wieku do 14 lat. W ponad 30 tys. wypadków śmierć poniosło w sumie ponad 3 tys. osób, a ponad 40 tys. zostało rannych.
W całym 2016 roku doszło do blisko 3 tysięcy wypadków drogowych z udziałem osób pod wpływem alkoholu. W województwie mazowieckim (bez Warszawy) zdarzeń z pijanymi uczestnikami ruchu było aż 238 – śmierć w nich poniosły 52 osoby. W samej Warszawie takich wypadków było 86 z 15 ofiarami śmiertelnymi.