Muzeum Powstania Warszawskiego od początku istnienia bada losy polskiej stolicy, korzystając m.in. z materiałów tego typu. Pionierski film "Miasto Ruin" powstał ponad 10 lat temu, w oparciu o kolekcję unikatowych archiwaliów, w tym kilkuset lotniczych fotografii. Teraz muzeum udało się uzyskać kilkukrotnie większą bazę zdjęć wykonanych przez Niemców.
W potężnym zbiorze amerykańskiego archiwum w College Park zespół muzeum odnalazł blisko dwa tysiące lotniczych fotografii Warszawy. Przedstawiają one polską stolicę sprzed Powstania Warszawskiego, z okresu trwania walk, a także doszczętnie zburzone miasto po zakończeniu starć. - Były te zdjęcia wykorzystywane głównie do celów wojskowych. Do patrzenia gdzie znajdują się obce wojska. Stąd tyle zdjęć zrobionych w czasie powstania. Można podejrzewać, że ich odbiorcą był Adolf Hitler. Wiele z tych przelotów odbyło się po Powstaniu Warszawskim, łącznie z tymi najbardziej wstrząsającymi, które powstały podczas wysadzania Pałacu Saskiego – stwierdził Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Współczesnej Warszawy – miasta organizmu złożonego z wielu warstw nie da się zrozumieć bez poznania jej korzeni. Wojnę przetrwały nieliczne ślady przeszłości. Dzisiaj Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiada innowacyjny projekt. Chce stworzyć społeczność, która wspólnie z pracownikami instytucji będzie badała i opracowywała kolejne warstwy – mapy powstańczej Warszawy. - Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć nasze miasto – dodał dyrektor muzeum. Więcej informacji o nowym projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.korzeniemiasta.pl.
Polecany artykuł: