Warszawa

i

Autor: Canva.com

Znamy nominowanych na najlepszego reportażystę. To już 11 edycja konkursu

2020-04-18 17:00

Znamy finałową piątkę nominowaną w 11 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Tegoroczne obrady przebiegły w wyjątkowy sposób.

Zamiast spotkania w tradycyjnym formacie, podjęto decyzję w ramach dyskusji on-line. Jurorzy wybrali pięć tytułów, które przeszły do trzeciego etapu konkursu: 

•    Lars Berge, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, ze szwedzkiego przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne, Wołowiec 2019;

•    Artem Czech, „Punkt zerowy”, z ukraińskiego przeł. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury, Lublin 2019;

•    Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie, Warszawa 2019;

•    Katarzyna Kobylarczyk, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne, Wołowiec 2019;

•    Óscar Martinez, „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice 2019.

Miało być zielono a jest szary beton. Koronawirus opóźnił sadzenie trawy [GALERIA]

Do 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono 135 pozycji. Swoje publikacje nadesłało 30 wydawnictw, a 4 książki zostały wydane i przysłane przez ich autorów. 

Zgodnie z regulaminem, konkurs składa się z czterech etapów. Po weryfikacji nadesłanych książek jurorzy typują 10 nominacji, a następnie - spośród nich - wybierają 5 finałowych tytułów. Laureatów, zgodnie z tradycją, poznawaliśmy na uroczystej gali w maju, a spotkania z autorkami i autorami były organizowane podczas Dnia Reportażu na Warszawskich Targach Książki. Jednak z powodu wyjątkowej sytuacji, jaką jest epidemia koronawirusa, finał nagrody odbędzie się on-line. Ratusz spotkania z laureatami planuje w późniejszych terminach.

Ponad 100 milionów na szpitale. Będzie ratunek dla warszawskich placówek?

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Minister WSTYDZI SIĘ za strażaków. Będą kolejne DYMISJE w szkole z EPIDEMIĄ koronawirusa?

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatach oraz samej nagrodzie można znaleźć na stronie kulturalna.warszawa.pl.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

ZOBACZ CO ZOSTAŁO Z BUSA, KTÓRY DACHOWAŁ POD WARSZAWĄ:

Super Raport 17 IV (goście: Jakubiak, Zgorzelski)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają