49. kwesta na Powązkach
W tym roku jak zwykle na alejkach powązkowskiej nekropolii można było spotkać znane postacie. Akcja zbierania datków na ratowanie cmentarnych zabytków zaczęła się 49 lat temu z inicjatywy Jerzego Waldorfa. W 1975 roku zbiórkę rozpoczęli aktorzy teatralni i filmowi, a w kolejnych latach dołączyli do nich pisarze, publicyści, politycy i dziennikarze.
Zbierają na remonty z miłości do innych ludzi
W tym roku kwesta trwała dwa dni. We wtorek i środę. W tym czasie kwestowało aż 350 osób. Zarówno ci, którzy pojawiają się tu od 1975 roku jak Maja Komorowska, Damian Damięcki czy Olgierd Łukaszewicz, jak i ci, którzy robią to po raz pierwszy.
- Trzeba być patriotą, jednocześnie kochać Warszawę, kochać ludzi, a tu na Starych Powązkach jest druga Warszawa. Jednocześnie to jest muzeum, kolekcja pięknych rzeźb. Najlepsi rzeźbiarze tu stawiali nagrobki. Niestety czas robi swoje. Chcemy parę groszy uzbierać, żeby było na poszczególne remonty – powiedział Bogusław Staroń, konserwator zabytków, przewodnik i członek Społecznego Komitetu Opieki Nad Starymi Powązkami.
Renowacje cały czas trwają
Do tej pory dzięki pieniądzom ze zbiórek, środkom z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz warszawskiego ratusza udało się odrestaurować 1600 obiektów.
W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono łącznie 10 pomników nagrobnych i trwają właśnie prace w tzw. Alei Zasłużonych. W przyszłym roku zaplanowano odrestaurowanie 16 pomników nagrobnych.