Warszawa, Śródmieście. Grafficiarze zaatakowali nowy budynek muzeum. Na białej ścianie pojawiły się czerwone bazgroły
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej, otwarty zaledwie miesiąc temu, już spotkał się z problemem, który od lat nęka centrum miasta – nielegalnymi graffiti. Na jednej z podpór budynku od strony ul. Marszałkowskiej pojawiły się czerwone bazgroły, które kontrastowały z czystą bielą fasady. Jak przekazał rzecznik prasowy MSN w rozmowie z redakcją Muratorplus.pl, „budynek jest pokryty specjalną warstwą zabezpieczającą”. − Usuwanie graffiti już się rozpoczęło − słyszymy.
Mimo że miasto w 2023 roku ogłosiło plan walki z graffiti, problem wydaje się narastać. Bazgroły pojawiają się nie tylko na współczesnych budynkach, ale również na zabytkach, takich jak Pałac Kultury i Nauki czy historyczne kamienice. − Miasto prowadzi wieloletni plan „stop bazgrołom”. Edukujemy dzieci w szkołach. Rozmawiamy z artystami ulicznymi, którzy wskazują na różnice pomiędzy niszczeniem elewacji, a sztuką ulicy − tłumaczy nam Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.
Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Śródmieście, jak słyszymy, dysponuje pieniędzmi na czyszczenie powierzchni zniszczonych budynków. Jest jednak „ale”. − Zabezpieczone pieniądze dotyczą wyłącznie czyszczenia własności miejskiej. Większość dewastowanych budynków to są budynki wspólnotowe. Dla każdego takiego czyszczenia potrzebna jest zgoda właściciela − podsumował burmistrz Ferens.