Do czego służy żółty przycisk dla pieszych?
Żółty przycisk dla pieszych jest elementem tak zwanej sygnalizacji adaptacyjnej i służy do przełączania świateł, a dokładniej zasygnalizowania przez pieszego chęci przejścia przez pasy. Wystarczy wcisnąć przycisk, a komputer sterujący sygnalizacją otrzyma odpowiedni sygnał i w dogodnym momencie zmieni dla pieszych światło na zielone.
W nowszych wersjach żółtych skrzynek za wykrycie obecności pieszych przed przejściem odpowiada fotokomórka, która sama decyduje kiedy zmienić światła. Wciskanie przycisku nie jest więc potrzebne.
"Czujnik (wideo, termowizyjny lub radarowy) wykrywa pojawienie się pieszego w strefie oczekiwania i przekazuje taki komunikat do sterownika sygnalizacji. System potwierdza wykrycie pieszego wyświetlając na przycisku taki sam komunikat jak w przypadku jego naciśnięcia" - wyjaśnia ZDM.
Warto jednak wiedzieć, że zarówno starsze wersje żółtych skrzynek, jak i te nowsze mają dodatkowe ukryte funkcje. Mało kto o nich wie, a są niezwykle przydatne, zwłaszcza dla osób niewidomych.
Ukryty przycisk i mapa
Żółte skrzynki montowane przy przejściach dla pieszych to prawdziwa skarbnica wiedzy dla osób z dysfunkcją wzroku. Kiedyś zmianę światła na zielone sygnalizował sygnał dźwiękowy nadawany z niewielkiego głośnika przy przejściach. Obecnie w kasecie przycisku znajduje się sygnalizacja dźwiękowa i wibracyjna. Wibrację tę uruchamia się, wciskając guzik umieszczony od spodu kasety przyciskowej.
Jak podała Interia, funkcja ta informuje osoby niewidome o możliwości przejścia, a w niektórych urządzeniach wciśnięcie przycisku na spodzie skrzynki pozwala również wydłużyć cykl zielonego światła, aby umożliwić niewidomym pieszym komfortowe i bezpieczne przejście przez ulicę.
Co więcej, na bocznej ściance kasety przyciskowej znajduje się swoista mapa dla niewidomych! To plan przejścia dla pieszych w wersji tyflograficznej, czyli dotykowej. Dzięki temu osoby słabiej widzące mogą dowiedzieć się za pomocą dotyku, jaka jest długość przejścia dla pieszych, czy jest ono wyposażone w azyl itd.