Nawet 100 tysięcy złotych straty może kosztować ZTM wprowadzenie przez oszustów fałszywych biletów dobowych. Niestety ucierpieć mogą też pasażerowie, którzy kupili w kiosku taki bilet i zostani złapani przez kontrolerów.
- W niektórych punktach sprzedaży biletów pojawiają się fałszywe kartonikowe bilety dobowe. Aby nie stać się ofiarą oszustów, wystarczy przyjrzeć się kupowanym biletom oraz zachować paragon potwierdzający zakup - informują urzędnicy ZTM. Planują też akcję informacyjną.
Fałszywe bilety różnią się od oryginalnych przede wszystkim numerem seryjnym oraz hologramem. 11-cyfrowy numer seryjny na bilecie oryginalnym jest wykonany metodą kropkowaną, a na fałszywym linią ciągłą. W napisie „ZTM Warszawa”, umieszczonym na hologramie biletu oryginalnego – w przeciwieństwie do fałszywego – nie zostały zastosowane czarne kontury liter.
Pasażerowie, którzy kupują kartonikowe bilety dobowe powinni wymagać od sprzedawcy paragonu potwierdzającego zakup oraz zachować go do końca ważności biletu. W przypadku wątpliwości dotyczących kupionych biletów dobowych, pasażerowie mogą odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM. Pracownicy sprawdzą, czy bilety są oryginalne.Wówczas możliwa jest też reklamacja.
Zarząd Transportu Miejskiego złożył już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.