40 lat od śmierci Anny Jantar. Tak wyglądają groby ofiar katastrofy "Mikołaja Kopernika" (Nie)zapomniani [WIDEO]

2020-03-14 6:23

Anna Jantar (+29 l.) gwiazda polskiej estrady lat 70-tych, znana była z takich piosenek jak: "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać", "Najtrudniejszy pierwszy krok",  "Staruszek świat", zginęła w katastrofie lotniczej 14 marca 1980 roku. Do tragedii doszło 40 lat temu nieopodal lotniska Okęcie. Samolot, którym leciała z Nowego Jorku rozbił się o pokrytą lodem fosę, okalającą fort „Okęcie” Twierdzy Warszawa.  Razem z piosenkarką zginęło 87 osób, w tym amerykańska drużyna bokserska.

Anna Jantar

i

Autor: Eastnews, Archiwum prywatne Katastrofa "Mikołaja Kopernika" na Okęciu w 1980 roku

Matka Natalii Kukulskiej (44 l.) została pochowana na Cmentarzu Wawrzyszewskim (kwatera 10/A) w Warszawie, gdzie w 2010 roku spoczął także jej mąż, kompozytor Jarosław Kukulski (+66 l.). Część ofiar samolotu "Mikołaj Kopernik" została pochowana m.in. w zbiorowej mogile na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Niezapomniani - ofiary katastrof lotniczych

Ze śmiercią Anny Jantar wiąże się dość mroczna historia. Niedługo przed śmiercią artystka nagrała teledysk do piosenki  "Za wszystkie noce". Część klipu została nakręcona na dzisiejszym lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie.  Piosenkarka siedziała za sterami samolotu. Pozowała także na płycie lotniska, gdzie w oddali widoczny był Ił-62. Nie wiadomo jednak, czy był to "Mikołaj Kopernik", który rozbił się 14 marca 1980 roku, czy "Tadeusz Kościuszko",  który roztrzaskał się w Lesie Kabackim 9 maja 1987 roku.

Na Powązkach Wojskowych pochowana jest natomiast załoga samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”. Na cmentarzu pochowano 10 członków załogi, w tym 5 stewardess. Za sterami samolotu siedział kapitan Paweł Lipowczan, II pilotem był Tadeusz Łochocki, nawigatorem Konstanty Chorzewski, radiotelegrafistą Stefan Wąsiewicz, a mechanikiem pokładowym Jan Łubniewski.

Łubniewski zamienił się z kolegą niedługo przed lotem. Mechanik Ryszard Chmielewski (+44 l.) nie poleciał lotem 007. Śmierć dopadła go jednak 7 lat później. Zginął on 9 maja 1987 roku w katastrofie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT Ił62M "Tadeusz Kościuszko" w Lesie Kabackim, który leciał z Warszawy do Nowego Jorku. Wówczas zginęli wszyscy pasażerowie i załoga, łącznie 183 osoby. Ryszard Chmielewski i inni członkowie załogi także pochowani są na Powązkach Wojskowych.

Szefową stewardess była Alicja Duryasz, żona Wojciecha Duryasza (80 l.), aktora znanego z serialu „Na Wspólnej”. Pani Alicja osierociła 5-letnią córkę Dominikę. Duryasz na szczęście długo nie wychowywał córki samej. Związał się z inną stewardesą, którą poznał podczas lotu do Bangkoku. Z żoną Joanną doczekał się syna Bruna. Warto dodać, że ojcem Wojciecha Duryasza był pułkownik pilot Marian Duryasz (+81 l.), bohater Bitwy o Anglię, dowódca dywizjonu 302.Pochowany jest on nieopodal swojej synowej (BII/13/2 - od głównej alei).

Wspominając o katastrofach lotniczych w Polsce, nie sposób pominąć także katastrofy pod Tuszynem z 15 listopada 1951 roku. Zginęło wówczas 16 osób. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Lisunow Li-2 rozbił się wkrótce po starcie z łódzkiego lotniska zawadzając o linie wysokiego napięcia. Maszynę prowadził kapitan Marian Buczkowski, ojciec znanego aktora Zbigniewa Buczkowskiego. Oficjalnie uznano, że przyczyną katastrofy były złe warunki atmosferyczne i błąd pilota. Dopiero po latach opinia publiczna dowiedziała się, że Buczkowski ogłosił awarię silnika i odmówił startu. Został jednak do niego zmuszony groźbami użycia broni palnej przez oficera UB. Kapitan Marian Buczkowski i mechanik pokładowy Andrzej Olesiński pochowani są na Powązkach Wojskowych (C22/7/3).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki