Andrzej Nardelli zasłynął głównie jako Kordian u Adama Hanuszkiewicza oraz z występów w Piwnicy Wandy Warskiej w Warszawie. Studiował aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie z takimi sławami jak: Piotr Fronczewski, Maciej Englert, Anita Dymszówna, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Marian Glinka i Marek Lewandowski. Wystąpił z nimi w znanym filmie "Raz dwa trzy..." o zajęciach prof. Ludwika Sempolińskiego zrealizowanego przez wybitnego reżysera brytyjskich Lindsaya Andersona w 1967 roku.
Andrzej Nardelli był nie tylko uzdolnionym aktorem, którego można było zobaczyć m.in. w "Nie lubię poniedziałku", "Szkicach warszawskich" i "Przygodach psa Cywila". Był także znakomitym piosenkarzem. Występował razem w duecie z Magdą Umer, z która miał zaśpiewać w 1972 roku na festiwalu w Opolu. Niestety zginął kilka dni przed występem.
Wiele osób myślało, że Andrzej i Magda są kochankami. Prawda była jednak zupełnie inna. Nardelli był gejem. Świadczyć o tym miały doniesienia sekretarza homoseksualnego pisarza Jerzego Zawieyskiego (+66 l.), którego partnerem życiowym był Stanisław Trębaczkiewicz (+70 l.) wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (donosił na niego do SB aktor Maciej Damięcki, 74 l.). Bogusław Wit twierdził, że w chwili śmierci on i Nardelli byli parą. O swoim związku z aktorem pisał też wykładowca PWST Jerzy Dręgowski (prawdopodobnie pseudonim). O orientacji seksualnej przyjaciela po latach opowiedziała także Umer. – Byliśmy inni. Ja lubiłam się wyspać, patrzeć na drzewa, powąchać konwalie. Andrzej chciał tylko grać i grać. Ja byłam człowiekiem natury, on kultury. (...) Wszyscy pili, palili, on nie. To był chłopiec we mgle. Gibki, lekki, cały płynął – cytuje słowa piosenkarki magazyn „Na żywo". – Czuło się u niego jakieś rozdwojenie. Andrzej nie mówił otwarcie, o co mu chodzi, a my mieliśmy taką zasadę, że nikt nie wchodził w butach do czyjegoś życia – dodała Magda Umer.
Od 1999 roku przyznawana jest Nagroda im. Andrzeja Nardellego przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut aktorski na scenach polskich teatrów dramatycznych. Do tej pory otrzymali ją m.in.: Barbara Kałużna, Anna Piróg, Marcin Hycnar, Patrycja Soliman i Marieta Żukowska, Mikołaj Roznerski, Tomasz Schuchardt, Matylda Baczyńska i Bartosz Gelner.