Andrzej Rozhin nie żyje. Aktor i reżyser miał 82 lata

2022-11-18 17:26

Smutną wiadomość o śmierci Andrzeja Rozhina przekazała jego żona. Aktor, reżyser i dyrektor wielu uznanych teatrów w Polsce zmarł w wieku 82 lat. Artysta, choć urodził się we Lwowie, swoją karierę rozwijał w Polsce od czasów studiów. To także on stworzył odbywający się przez dziewięć lat festiwal Lubelska Wiosna Teatralna, którego był pomysłodawcą. Za te i inne zasługi dla sztuki odznaczono go m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Andrzej Rozhin nie żyje. Aktor i reżyser miał 82 lata

i

Autor: Akpa Andrzej Rozhin nie żyje. Aktor i reżyser miał 82 lata

Legendarny aktor i reżyser teatralny nie żyje. Andrzeja Rozhina żegnają bliscy oraz fani. Odznaczono go Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis"

Smutną informację o odejściu Andrzeja Rozhina, legendy polskiego teatru, przekazała jego małżonka. Artysta zmarł w czwartek, 17 listopada, w wieku 82 lat, pozostawiając pogrążoną w żałobie rodzinę oraz fanów jego talentu. Andrzej Rozhin, który na świat przyszedł w 1940 roku we Lwowie, na studia przyjechał do Krakowa, aby na stałe zamieszkać w Lublinie. To także tu rozwijał swoją działalność artystyczną, wzbogacając miasto o odbywający się przez dziewięć lat festiwal Lubelska Wiosna Teatralna. 

Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina - aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień - żegnał Andrzeja Rozhina Związek Artystów Polskich, do którego należał i reżyser.

Za swoje działania w branży aktorskiej i reżyserskiej był odznaczony Złotą Odznaką Zrzeszenia Studentów Polskich, Złotą Odznaką Zasłużony dla UMCS, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Andrzej Rozhin, choć był dyrektorem wielu teatrów, swojej artystycznej fantazji dawał upust, reżyserując wiele uznanych sztuk na deskach warszawskich teatrów - m.in. Kwadrat, Narodowym, Ateneum, Powszechnym, Popularnym, Ochoty, Rampie oraz Komedii. Będzie go bardzo brakować w świecie polskiej sztuki!

W 2011 roku żegnaliśmy Irenę Kwiatkowską. W 110. rocznicę urodzin słynnej aktorki teatralnej odsłonięto mural na jej cześć! Powstał w Warszawie - zobaczcie, jak się prezentuje, w naszej galerii zdjęć poniżej.

Znani Polacy, którzy mają dwa groby lub nie mają swojej mogiły. Niezapomniani

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają