Festiwal Zaczarowanej Piosenki organizowany jest od 2005 roku, a jego uczestnicy to zdolne osoby z niepełnosprawnościami. Jak czytamy: „Od 2006 do 2015 roku konkurs nosił imię Marka Grechuty. Od 2006 roku corocznym jurorem koncertu finałowego jest Danuta Grechutowa, wdowa po patronie festiwalu. W roku 2007 stały, honorowy patronat objął nad nim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Od pierwszej edycji festiwalu jego duchową patronką jest Irena Santor". Podczas koncertów finałowych wokalistów wspierają gwiazdy polskiej estrady. W ciągu dotychczasowych edycji festiwalu w ich gronie znaleźli się m.in. Ewa Bem, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Edyta Bartosiewicz, Katarzyna Nosowska, Ewelina Flinta, Grzegorz Turnau, Grzegorz Markowski, Paweł Kukiz, Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki i Budka Suflera, Ania Rusowicz.
Tak wyglądał finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2021 roku
Niestety, w tym roku Festiwal się nie odbędzie. Anna Dymna przekazała smutną wiadomość na stronie swojej Fundacji. „Drodzy Przyjaciele zaczarowanej piosenki […]. Po wielu dyskusjach, symulacjach, nieprzespanych nocach jesteśmy zmuszeni zawiesić nabór do 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, corocznego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami. Koncerty i nagrania przesuwamy na następny rok” - czytamy. Pod galerią cały list od aktorki. "Zarząd Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” informuje, że – ze względu na trudną sytuację ekonomiczną, a także trwającą od 2020 roku pandemię – podjął decyzję o zawieszeniu tegorocznej edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki" - czytamy na Facebooku.
Oświadczenie Anny Dymnej
"Drodzy Przyjaciele zaczarowanej piosenki, kochana Zaczarowana Rodzino, piszę te słowa i pęka mi serce.
Po wielu dyskusjach, symulacjach, nieprzespanych nocach jesteśmy zmuszeni zawiesić nabór do 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, corocznego konkursu dla utalentowanych wokalnie osób z niepełnosprawnościami. Koncerty i nagrania przesuwamy na następny rok.
Przyszedł dla nas wszystkich trudny czas. Musimy być odpowiedzialni i rozsądni. Moja fundacja od lat ponosi wszelkie koszty organizacyjne. Pierwotne zapewnienia, że festiwal nigdy nie będzie obciążeniem dla fundacji dawno poszły w zapomnienie. Wspiera nas wprawdzie przez wszystkie lata Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz – z przerwami – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale wsparcie to pokrywało ostatnio nie więcej niż 30 % festiwalowych kosztów. Resztę fundacja „Mimo Wszystko” musiała zdobywać sama. Są to niemałe sumy. Tymczasem ceny wszelkich usług idą nieubłagalnie w górę. Telewizja rejestruje gotowe koncerty i emituje je, co daje, oczywiście, siłę, zasięg i podnosi rangę wydarzenia, ale też zwiększa wszelkie wymagania techniczne, a więc i koszty.
Moja fundacja wybudowała przez lata swojego działania i utrzymuje dwa ośrodki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Właśnie dla nich założyłam i prowadzę fundację. Placówki te utrzymujemy, w dużej mierze, z odpisów jednego procenta. Ponieważ w założeniach Polskiego Ładu ludzie mają płacić mniejsze podatki, więc automatycznie odpisy jednoprocentowe mogą być dużo mniejsze. Nie wiemy niczego pewnego. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć – w obliczu działań wojennych w Ukrainie – jak będzie wyglądał najbliższy dzień, ilu osobom będziemy musieli ratować życie, jak zmieni się nastawienie naszych darczyńców do wspierania działań fundacji. A przecież nie możemy nigdy opuścić naszych podopiecznych, bo bez pomocy osób trzecich są oni zupełnie bezradni. W tych czasach wojny i zarazy musimy podejmować trudne decyzje, które są, niestety, konieczne. Musimy mieć siły, by z całym zrozumieniem sytuacji obdarzać się zaufaniem i życzliwością. Dzisiaj jest mi ona, tak jak wszystkim, naprawdę bardzo potrzebna.
Festiwal Zaczarowanej Piosenki przez siedemnaście lat istnienia stał się dla mnie, dla podopiecznych, pracowników, wolontariuszy fundacji „Mimo Wszystko”, dla naszych zaczarowanych gwiazd, uczestników, jurorów, muzyków, sponsorów, przyjaciół i widzów źródłem radości oraz siły. Udało nam się wyczarować przestrzeń prawdziwie magiczną, gdzie padają wszelkie bariery inności, gdzie króluje życzliwość, przyjaźń, wolność, zaufanie, szacunek – wartości, które pomagają żyć.
Dziś, niestety, muszę pisać do Was komunikat o zawieszeniu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wierzę, że rozumiecie tę decyzję, ale …. Nie znaczy to – i niech nikomu nawet nie przyjdzie do głowy – że festiwal przestaje istnieć. Odwołujemy koncerty na Rynku i konkurs, lecz już myślimy o zorganizowaniu w czerwcu magicznego spotkania naszej Zaczarowanej Rodziny w przestrzeni internetowej. Zaprosimy na nie dotychczasowych laureatów, gwiazdy, jurorów i internautów. Powspominamy i pomarzymy, ogłosimy wewnętrzny konkurs na najwspanialszą rodzinną piosenkę, wymyślimy różne nagrody, atrakcje… I będziemy razem! Mimo wszystko! Bo jesteśmy sobie naprawdę bardzo potrzebni. Musicie wiedzieć, że jesteśmy prawdziwą Zaczarowaną Rodziną. Słowa są czasem bezradne i małe, by wyrazić nimi co się czuje. Gdyby się dało, to bym to wszystko wyśpiewała.
Musimy razem przetrwać ten trudny czas i, jeśli to możliwe, dać sobie oraz innym siły, radość. W następnej wiadomości opiszemy zasady naszego rodzinnego, czerwcowego spotkania. Kocham Was. Tęsknię. Anna Dymna"