"Anna German" - fakty i mity w serialu o Annie German
1) Eugen German - ojciec Anny German
Już w 1 odcinku serialu "Anna German" reżyser Waldemar Krzystek nagiął prawdę. 6-letnia Anna German (Anna Kirina) i jej roczny brat Fridrich tracą ojca. Biografia Anny German jest zupełnie inna - Eugen German, ojciec Anny German, został aresztowany gdy miała zaledwie rok, a Fridrich jeszcze się nie urodził.
2) Śmierć Fridricha - brata Anny German
W serialu "Anna German" niespełna 2-letni Fridrich umiera na szkarlatynę gdy Irma German (Maria Poroszyna) z Anią i matką Anną Martens (Jekatierina Wasiljewa) docierają do Taszkientu.
Prawda jest taka, że Fryderyk German był młodszy od Anny o dwa lata, urodził się 28 lutego w 1938 roku w Taszkiencie. W 1939 roku cała rodzina przeprowadziła się do Stalińska (wschodnia część Syberii) . Fryderyk zaczął często chorować, co było zapewne związane z tamtejszym klimatem.
W 1940 roku Irma musiała wrócić do pracy w pobliskiej miejscowości Osinki. Ania i Fryderyk zostali pod opieką troskliwej babci Anny Martens. W maju oboje zachorowali na szkarlatynę, co skończyło się pobytem w szpitalu. Ania wyzdrowiała, natomiast mały 2-letni wówczas Fryderyk zmarł. Irma nie była przy śmierci syna.
Zobacz: Anna German po wypadku: Najgorszy był ten ból. Nie straciłam nadziei, że wrócę na scenę
3) Stalinowski terror w ZSRR
Waldemar Krzystek, który wyreżyserował pierwsze odcinki rosyjskiego serialu walczył o prawdę historyczną, ale nie wszytko mu się udało. W serialu pojawiły się sceny jak mała Ania śpiewa dla żołnierzy NKWD, a państwowi urzędnicy służą pomocą ofiarom prześladowań.
Między Rosjanami a polskim reżyserem dochodziło do spięć podczas kręcenia scen opowiadających o tragicznych losach rodziny Anny German w Związku Radzieckiem. Szczególnie gdy chodziło o kwestię aresztowań przez NKWD.
- Kłóciliśmy się o to jak myślili - w sposób wolny, czy "postsowiecki". Kiedy kręciłem sceny aresztowań i w scenach jeździł samochód ciężarowy z napisem "Chleb", który tak naprawdę woził więźniów, pytali, czy tych aresztowanych musi być tak dużo, czy NKWD naprawdę musi być tak okrutna, czy ta paranoja przemocy musi być tak eksponowana? Odpowiadałem: tak, musi, bo tak było - powiedział Krzystek w wywiadzie dla tygodnika "Polityka.
Przeczytaj: "Anna German". WYPADEK ANNY GERMAN na Autostradzie Słońca we Włoszech. Całą noc czekała na pomoc - ZDJĘCIA
4) Prześladowca Irmy - Walentyn Lawriszyn - z NKWD nie istniał
W serialu "Anna German" od samego początku pojawia się postać Walentyna Lawriszyna (Marat Baszarow) szkolnej miłości Irmy German. To oficer NKWD aresztował Eugena Germana, bo chciał mieć Irmę tylko dla siebie.
Irma i Anna German przez całe życie obarczały Lawriszyna za śmierć Eugena. W rzeczywistości jednak Walentyn nie istaniał. To postać wymyślona przez twórców serialu, by nadać dramatyzmu historii Irmy i Eugena.
5) Fałszowana data śmierci Anny German
Jeszcze niedawno nawet data śmierci Anny German była sporna. Wiele encyklopedii, w tym internetowa Wikipedia, informowały, że Anna German zmarła 26 sierpnia w Warszawie.
- Ania umarła 25 sierpnia, zawsze podawana jest zła data - prostuje te informacje w rozmowie z "Super Expressem" Zbigniew Rabiński (56 l.), przyjaciel piosenkarki. Po emisji serialu "Anna German" błąd poprawiono.
6) Wypadek Anny German we Włoszech
Wypadek, w którym Anna German omał nie zginęła wydarzył się na Autostradzie Słońca pod Bolonią we Włoszech w nocy z 27 na 28 sierpnia 1967 roku. W serialu "Anna German" do tragedii dochodzi w słoneczny dzień. Piosenkarka i Renato z wytwórni Compania Discografica Italiana wracali z koncertu w Forli niedaleko słynnej Ravenny.
Renato zasnął za kierownicą. Nie wiadomo, jakim samochodem jechali. Wiadomo natomiast, że auto należało do rodziców młodego Włocha i było prawie nowe. W tym czasie Fiat produkował tylko dwa odkryte, sportowe modele, oba zaprojektowane przez Sergio Pininfarinę. Najprawdopodobniej był to model 124 Sport Spider, a nie o ponad dwukrotnie droższego Fiata Dino Spider.
7) Mieszkanie Anny German i jej męża Zbigniewa Tucholskiego
Mariola Pryzwam, biografistka Anny German zdradziła, że Zbigniew Tucholski docenia fakt, że serial "Anna German" przypomniał o jego zmarłej żonie, ale niektóre wymyślone sceny go denerwują. Mąż Anny German jest rozdrażniony gdy widzi scenę, w której dostaje mieszkanie od Ministerstwa Kultury i Sztuki. To kompletna bzdura, bo Anna German nigdy nie dostała mieszkania od komunistycznych władz.
8) Pierwsze spotkanie Anny German i Zbigniew Tucholskiego
Dla Zbigniewa Tucholskiego jedną z najważniejszych scen w serialu jest scena pierwszego spotkania z Anną German. Okazuje się, że i tu twórcy popuścili wodze fantazji. Piosenkarka poznała swojego przyszłego męża w czerwcu 1960 roku na basenie we Wrocławiu, a nie jak w serialu nad jeziorem
Chcesz wiedzieć więcej o serialach? Polub nas naFACEBOOKU!