Anna German osierociła kilkuletniego syna. Dziś nie chce być kojarzony z nazwiskiem matki

2021-02-15 11:14

Anna German była piosenkarką o słowiczym głosie. Słynęła z wykonywania romantycznych utworów. Otworzyły się przed nią drzwi do światowej kariery. Gdy uległa wypadkowi, te drzwi nagle się dla niej zatrzasnęły. W dramatycznych chwilach mogła liczyć na męża, który nie widział poza nią świata. Wkrótce zaszła w ciążę i przywitała na świecie syna Zbigniewa juniora. Dziś mężczyzna nie chce być kojarzony z legendą matki. Wybrał inną drogę.

Anna German osierociła kilkuletniego syna. Dziś nie chce być kojarzony z nazwiskiem matki

i

Autor: Instagram annagerman.fp

Anna German 14 lutego obchodziłaby 85. urodziny. Urodziła się w Urgenczu (dziś to miasto w południowo-środkowym Uzbekistanie). Piosenkarka nie wiązała przyszłości ze śpiewem. Kształciła się na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie ukończyła studia z wyróżnieniem i uzyskała tytuł magistra geologii. Przygodę wokalistki rozpoczęła w 1960 r. na scenie teatralnej we wrocławskim "Kalamburze". W 1963 roku zdobyła drugą nagrodę w Sopocie, gdzie wystąpiła z utworem "Tak mi z tym źle". Rok później podbiła scenę Festiwalu Piosenki w Opolu, śpiewając piosenkę „Tańczące Eurydyki”, za którą zbierała laury. Jej kariera nabrała błyskawicznego tempa. German występowała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, CSRS oraz ZSRR. Śpiewała w siedmiu językach: polskim, rosyjskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, angielskim i po łacinie! Zapraszano ją na międzynarodowe festiwale. Została laureatką m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, Neapolu, Viareggio, Cannes. Była pierwszą Polką, która wystąpiła w San Remo. Utwory "Tańczące Eurydyki" i "Człowieczy los" wciąż wzruszają i przywołują na myśl słowiczy głos Anny German. W 1967 roku uległa wypadkowi samochodowemu we Włoszech. Do zdrowia powracała przez trzy lata. Przez pierwsze pięć miesięcy musiała leżeć nieruchomo na plecach. Dusiła się, cierpiała i traciła przytomność: - W nocy mama siedziała przy mnie i trzymała moją prawą, zdrową rękę. Nie spała wraz ze mną, opowiadała mi to samo tysiące razy, o co ją prosiłam, ciągle na nowo. „Opowiedz mi, jak to będzie, kiedy już będę bez gipsu”. Narysowała mi na kartonie kalendarz dni, które mnie dzieliły od wyjazdu do Polski. Codziennie rano podawała mi pióro, a ja zasmarowywałam z pasją każdą następną datę. 

Gdy piosenkarka doszła do siebie po wypadku, udzieliła szczerego wywiadu: - Na świat teraz patrzę inaczej może po prostu widzę go w innych kolorach... Kompozytorzy często przynoszą mi bardzo dobre piosenki, z głębokim sensem... ale ja nie chcę ich śpiewać, bo są smutne. Chcę natomiast śpiewać o radościach życia, o miłości... chcę żeby ludzie się uśmiechali.

*Wypowiedzi pochodzą ze zbiorów wspomnień o Annie German, znalezionych na profilu na Instagramie: annagerman.fp

Grób Anny German - Niezapomniani

Anna German osierociła kilkuletniego syna. Dziś nie chce być kojarzony z nazwiskiem matki

Wielką miłością Anny German był Zbigniew Tucholski. Para wzięła ślub 23 marca 1972 w Zakopanem. Trzy lata po zawarciu małżeństwa na świat przyszedł ich syn. Otrzymał imię po ojcu. German jeszcze będąc w ciąży wyjechała na tournee po ZSRR. Gdy dziecko pojawiło się na świecie, piosenkarka zawiesiła działalność artystyczną na rok. Gwiazda zmarła z powodu wykańczającej choroby nowotworowej, jej mąż samotnie wychowywał syna. Zbigniew Junior chciał odciąć się od legendy matki. Wybrał inną drogę życiową. Jak podaje portal Plejada, syn Anny German pracował w Katedrze Transportu Szynowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach. Jest uznawany za eksperta w tej dziedzinie. Pełnił nawet funkcję rzeczoznawcy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gdy Telewizja Polska emitowała serial o Annie German, Zbigniew Tucholski junior podchodził z dystansem do żywego zainteresowania matką: - To dla mnie zbyt osobiste. Nie chcę, aby łączono mnie z Anną German. Ja to ja i nie potrzebuję żadnego rozgłosu. Może to i dziwne, ale nie chcę, aby o mnie mówiono, pisano, kojarzono z karierą mamy - wyznał w rozmowie z tygodnikiem "Angora". Zatem odcięcie od mamy spowodowane było zamieszaniem wokół jej wizerunku. Anna German do dziś jest uwielbiana nie tylko w Polsce. Ogromny sentyment do jej twórczości pozostał również w Rosji. 

ZOBACZ: Pierwszy film o seksbombie PRL. Znienawidzona przez kobiety, pożądana przez mężczyzn. Kto zagra w filmie o Kalinie Jędrusik?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają