Anna German skończyła geologię na Uniwersytecie Wrocławskim i poznała tam przyszłego męża, inżyniera Zbigniewa Tucholskiego. Para pobrała się 23 marca 1972 roku w Zakopanem. Po ślubie cywilnym odbyło się wesele w karczmie Obrochtówka, na którym bawiło się 30 osób Weselnikom przygrywała kapela góralska Bolek Karpiel Bułecka. Małżonkowie przeprowadzili się do Warszawy, gdzie w 1975 roku piosenkarka urodziła syna Zbyszka (45 l.), znanego naukowca i historyka techniki, który został profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Nauki Historii PAN. Syn German odziedziczył po rodzicach bardzo wysoki wzrost. Piosenkarka miała 184 centymetry wzrostu, Zbigniew Tucholski junior ma natomiast ponad dwa metry.
Kariera i wypadek
Anna German karierę wokalną rozpoczęła w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Potem przyszły sukcesy na festiwalach w Sopocie i w Opolu, gdzie śpiewała utwory "Tak mi z tym źle", "Tańczące Eurydyki" i "Zakwitnę różą". Nagrody na arenie polskiej spowodowały, że piosenkarka otrzymała zaproszenie włoskiej firmy fonograficznej „Company Discografica Italiana”, która zaproponowała jej trzyletni kontrakt. Zaowocowało to występem na XVII Festiwalu w San Remo oraz XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej, gdzie zaśpiewała jako pierwsza cudzoziemka. Brawurową zagraniczną karierę przerwało tragiczne wydarzenie. W 1967 roku wracając z koncertu we Włoszech, uległa wypadkowi samochodowemu na Autostradzie Słońca. Powrót do zdrowia zajął jej trzy lata. Podczas rekonwalescencji napisała książkę biograficzną "Wróć do Sorrento?", w której wspominała swoją włoską karierę.
Straszna choroba i śmierć
Artystka, która wylansowała także takie przeboje jak „Człowieczy los” i „Być może”, była wielką gwiazdą w Związku Radzieckim. Występowała niemal na całym świecie. W czerwcu 1979 roku straciła przytomność w jednym z hoteli w Moskwie. Była niezwykle przemęczona. Wyliczono jej wówczas, że dała 14 koncertów w tygodniu. W 1980 roku po powrocie z Australii wykryto u niej mięsaka kości. Był to nawrót choroby nowotworowej, z którą walczyła kilka lat wcześniej. W czasie choroby, German bardzo zbliżyła się do Boga i zaczęła pisać psalmy. Trzy miesiące przed śmiercią przyjęła chrzest adwentystyczny. Zmarła w sierpniu 1982 roku w szpitalu na ul. Szaserów w Warszawie. Pogrzeb gwiazdy polskiej piosenki odbył się na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Na grobie Anny German widnieje zapis nutowy psalmu 23 "Pan jest pasterzem moim".
Serial
Z okazji 30. rocznicy śmierci Anny German, w Rosji powstała produkcja o słynnej piosenkarce. Główną rolę zagrała Joanna Moro (36 l.), polska aktorka urodzona w Wilnie. Serial był wielkiem hitem w polskiej telewizji. Pierwsze trzy odcinki wyemitowane w lutym i marcu 2013 roku przez TVP1 oglądało ponad 6 milionów widzów. W produkcji wystąpili także m.in. Szymon Sędrowski (43 l.), Olga Frycz (34 l.) i Anna Szymańczyk (33 l.).