Jerzy Połomski zmarł 14 listopada 2022 r. w Domu Artystów Scen Polskich w Skolimowie. Gwiazdor za życia zadbał o swoje miejsce spoczynku. Piosenkarz zdecydował, że chce być pochowany ze swoją siostrą Jadwigą na Starych Powązkach. Kobieta zmarła w lipcu ubiegłego roku i została pochowana w grobie wykupionym wcześniej przez artystę. Śmierć kobiety spowodowała, że gwiazdor musiał podjąć decyzję odnośnie nagrobka. Jak wcześniej informował „Super Express”, zrobił to podczas pogrzebu ukochanej siostry. – Stanęłam z Jerzym między grobami i delikatnie zapytałam, jak chciałby, żeby wyglądał jego nagrobek. Powiedział, że ma być klasyczny, ale elegancki – mówiła nam Violetta Lewandowska, menedżerka i opiekunka piosenkarza.
Maria Koterbska była inwigilowana przez SB. Puszczono plotkę o jej romansie z Połomskim
Jak udało nam się dowiedzieć, płyta nagrobna została wykonana z grafitu afrykańskiego, na którym zamieszczono kilkuwarstwowe szkło mleczne hartowane, w którym wycięto profil twarzy artysty oraz mikrofon. Cały nagrobek waży aż 2,5 tony, a prace nad nim trwały cztery miesiące. Wykonawcami i projektantem nagrobka była firma kamieniarska z powiatu wyszkowskiego. Element szklany został zlecony innemu podmiotowi, zajmującej się szkłem w architekturze wnętrz. Wiadomo, że firma kamieniarska zajmująca się głównie granitami zrobiła nagrobki Karola Modzelewskiego na Powązkach Wojskowych, czy Ewie Demarczyk na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Zakład zaangażowany był także w remont kwater żołnierzy Wojska Polskiego z 1920 r. oraz wykonał Panteon-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach Wojskowych.
Pierwotnie koncepcja na nagrobek Jerzego Połomskiego była inna. Planowano umieścić zdjęcie artysty oraz granitowe płyty winylowe. W obawie przed kradzieżami, które niestety zdarzają się na Starych Powązkach, zrezygnowano z tego pomysłu.